Pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce po 1989 r. wspomina swojego następcę, jako osobę, która ceniła kontakty bezpośrednie, a także jako kogoś, kto z zaangażowaniem przyglądał się działalności ośrodków duszpasterskich w Polsce. Ocenił, że dzięki zdobytemu w Polsce i na innych placówkach dyplomatycznych doświadczeniu, łatwiej będzie mu podjąć zadania, jakie stoją przed nim w Moskwie.
Prymas Polski senior wskazał w rozmowie z KAI, że po II Soborze Watykańskim zmieniła się natura instytucji, jaką są przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej. - W pierwszym rzędzie jest to przedstawicielstwo przy strukturach kościelnych związanych ze współpracą miedzy Kościołem katolickim i innymi wyznaniami, a na drugim miejscu współpraca z władzami państwowymi danego kraju - przypomniał abp. Kowalczyk.
Zdaniem hierarchy skierowanie abp. Migliore do pracy w placówce dyplomatycznej w Moskwie jest okazją do rozwijania dobrego klimatu ekumenicznego. Zapewne nowy nuncjusz Moskwy będzie konstruktywnie współpracować z katolickim arcybiskupem Moskwy, Paolo Pezzim, aby ekumenizm, który został nie tylko dobrze zapoczątkowany, ale się bardzo dobrze rozwija, przynosił jak najbardziej pozytywne owoce - powiedział arcybiskup.
Jak podkreślił abp. Kowalczyk, potrzeba jeszcze większej współpracy między katolikami i prawosławnymi w celu obrony wartości moralnych. - Rosyjski Kościół Prawosławny wnosi wielki wkład w obronę prawd chrześcijańskich i dekalogu - powiedział abp Kowalczyk.