Adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź i pielgrzymka przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej – od tego rozpoczął się dziś w Rzymie trzydniowy Jubileusz Kapłanów i Seminarzystów. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczy ponad 6 tys. osób z całego świata. Jego centralnym momentem będą aż trzy medytacje, które dla uczestników tych światowych rekolekcji wygłosi jutro Papież Franciszek.
„Znaczenie tego pielgrzymowania w Roku Miłosierdzia jest ewidentne. Każda z partykularnych grup przechodzących przez Drzwi Święte ma swoją tożsamość, a w przypadku kapłanów i seminarzystów umocnienie tej tożsamości ma szczególne znaczenie – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. - Stąd też jestem przekonany, że najważniejszym elementem naszego pielgrzymowania będą rozważania wygłoszone dla nas przez samego Papieża. Znamienne jest także to, że będą aż trzy, co podkreśla znaczenie wymiaru ciszy, refleksji i medytacji. Zawsze istnieje ryzyko stania się urzędnikami i zapominania o Miłości. Już św. Ambroży powtarzał, że jeśli kierujemy się tylko sprawiedliwością, stajemy się jedynie urzędnikami wypełniającymi chłodno literę prawa. Tam, gdzie jest Miłosierdzie, są uczniowie Chrystusa, są apostołowie”.
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczą także księża z różnych światowych peryferii. Jest wśród nich proboszcz z Lampedusy ks. Mimo Zambito.
„Jestem przekonany, że musimy jeszcze bardziej stać się kapłanami na służbie Jezusa i Ewangelii, będącymi blisko człowieka. Jesteśmy ludźmi, którzy totalnie poświęcili się na różnych frontach. Stąd potrzebujemy towarzyszy na tej drodze, mężczyzn i kobiet naszych czasów, przypominających także nam o Bożym Miłosierdziu, o tym, że Bóg nas kocha mimo naszej kruchości, naszych ograniczeń i obaw co do przyszłości – mówi ks. Zambito. - Na Lampedusie sytuacja cały czas jest tragiczna. Może z tego naszego małego punktu obserwacyjnego nie dostrzegamy złożoności zjawiska migracji, jednak z tej naszej peryferii widzimy, że gościnność, integracja, dialog i wzajemny kontakt stają się elementami pozwalającymi budować lepszy świat. Stąd dostrzegamy też szansę na to, że Europa odnajdzie na nowo powody, dla których jej narody postanowiły złączyć się we wspólnotę”.
bz/ rv
Powered by WPeMatico