Rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zobowiązuje nas wszystkich do odnowy życia moralnego, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym. Przywołując słowa Św. Jana Pawła II, który niejednokrotnie podkreślał, że „stosunek do daru życia jest wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności” (Jasna Góra 1983), zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w ruch społeczny na rzecz prawa do życia bez wyjątków i lepszej ochrony macierzyństwa.
Można to uczynić poprzez udział w Marszu dla Życia, który przejdzie ulicami Poznania w niedzielę 12 czerwca, a także podpisując się pod przygotowanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia, Apelem do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.
Apel ten jest zgodny ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w Komunikacie z 16 kwietnia br., w którym czytamy:
Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, 59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną.
Zachęcam raz jeszcze do czynnego zaangażowania w wielkie dzieło obrony życia w naszej Ojczyźnie a także proszę o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, w Polsce i na świecie.
+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański