Prof. Giovanni Maria Vian przed ŚDM: Polityką Papieża jest troska o każdego

Czy Kościół potrzebuje nawrócenia? – takie pytanie było tematem spotkania dla mediów zorganizowanego 10 czerwca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, w ramach przygotowań do wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce. W dyskusji wziął udział redaktor naczelny watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” prof. Giovanni Maria Vian oraz biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś. Gości powitał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Spotkaniu przewodniczył prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Najważniejszą motywacją do tego, by się nawracać, jest ta, że jesteśmy wezwani do ewangelizacji – mówił bp Grzegorz Ryś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił też, że Kościół jest ciągle reformującym się i ciągle potrzebującym nawrócenia.

Mówiąc o obrazie Ojca Świętego Franciszka w mediach, prof. Giovanni Maria Vian zauważył, że w dzisiejszych realiach, kiedy przekaz musi być szybki i skondensowany, nie do wykluczenia jest częściowy sposób prezentacji papieża i jego nauczania. Bp Ryś wskazał natomiast, że Polacy mało czytają dokumentów Ojca Świętego Franciszka, a większość informacji odnośnie jego nauczania czerpią z mediów. To sprawia, że na mediach ciąży wielka odpowiedzialność za ten obraz.

Zdaniem prof. Giovanniego Marii Viana przesłaniem podstawowym Franciszka jest misja. Mówiąc o niej, przytoczył słowa jeszcze sprzed wyboru, w których obecny Papież powiedział, że Kościół musi wyjść z siebie – biskupi, księża, ale i każdy chrześcijanin. Nie można być zamkniętym. Jak zauważył, Franciszek ryzykuje, że to, co nam przekazuje, nie zostanie dobrze zrozumiane. – Papież nie znosi polityki – mówił dalej prof. Vian. Jak podkreślił polityką papieską jest zatroskanie o każdego i o wszystkich, o to, by nikogo nie zostawić z tyłu.

Bp Grzegorz Ryś dodawał, że zmiana, której Kościół potrzebuje natychmiast to zmiana odniesienia do osoby. To odniesienie opisane jest trzema słowami: wyjść, włączyć, ucieszyć się.  Te słowa, jak zauważył, są istotą pontyfikatu Franciszka. – Po to wychodzi Kościół do ludzi, którzy są w pewien sposób na zewnątrz Kościoła, żeby ich włączyć – powiedział bp Ryś, dodając również - jako charakterystyczne dla pontyfikatu Franciszka – słowo „towarzyszyć”.

Na zakończenie dyskusji rozmówcy odnieśli się do Światowych Dni Młodzieży i nadziei związanych z tym wydarzeniem. Prof. Vian na pytanie, co Papież powie podczas pielgrzymki do Polski, odpowiedział, że przede wszystkim powtórzy słowa: „Odkryjcie radość Ewangelii”.

Czy Kościół potrzebuje nawrócenia? - konferencja prasowa w SKEP - 10 VI 2016

jl/BP KEP, 10.06.2016

https://youtu.be/B_WPhFe_p58

https://youtu.be/KoExSCTsh1I

« 1 »