Najważniejszą motywacją do tego, by się nawracać, jest ta, że jesteśmy wezwani do ewangelizacji – mówił bp Grzegorz Ryś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił też, że Kościół jest ciągle reformującym się i ciągle potrzebującym nawrócenia.
Mówiąc o obrazie Ojca Świętego Franciszka w mediach, prof. Giovanni Maria Vian zauważył, że w dzisiejszych realiach, kiedy przekaz musi być szybki i skondensowany, nie do wykluczenia jest częściowy sposób prezentacji papieża i jego nauczania. Bp Ryś wskazał natomiast, że Polacy mało czytają dokumentów Ojca Świętego Franciszka, a większość informacji odnośnie jego nauczania czerpią z mediów. To sprawia, że na mediach ciąży wielka odpowiedzialność za ten obraz.
Zdaniem prof. Giovanniego Marii Viana przesłaniem podstawowym Franciszka jest misja. Mówiąc o niej, przytoczył słowa jeszcze sprzed wyboru, w których obecny Papież powiedział, że Kościół musi wyjść z siebie – biskupi, księża, ale i każdy chrześcijanin. Nie można być zamkniętym. Jak zauważył, Franciszek ryzykuje, że to, co nam przekazuje, nie zostanie dobrze zrozumiane. – Papież nie znosi polityki – mówił dalej prof. Vian. Jak podkreślił polityką papieską jest zatroskanie o każdego i o wszystkich, o to, by nikogo nie zostawić z tyłu.
Bp Grzegorz Ryś dodawał, że zmiana, której Kościół potrzebuje natychmiast to zmiana odniesienia do osoby. To odniesienie opisane jest trzema słowami: wyjść, włączyć, ucieszyć się. Te słowa, jak zauważył, są istotą pontyfikatu Franciszka. – Po to wychodzi Kościół do ludzi, którzy są w pewien sposób na zewnątrz Kościoła, żeby ich włączyć – powiedział bp Ryś, dodając również - jako charakterystyczne dla pontyfikatu Franciszka – słowo „towarzyszyć”.
Na zakończenie dyskusji rozmówcy odnieśli się do Światowych Dni Młodzieży i nadziei związanych z tym wydarzeniem. Prof. Vian na pytanie, co Papież powie podczas pielgrzymki do Polski, odpowiedział, że przede wszystkim powtórzy słowa: „Odkryjcie radość Ewangelii”.
jl/BP KEP, 10.06.2016
https://youtu.be/B_WPhFe_p58