Uczestnicy po brzegi wypełnili poznańską bazylikę archikatedralną, podobnie jak plac przed katedrą. Nadzwyczajnym szafarzom towarzyszyły rodziny i duszpasterze.
− W 1050. rocznicę Chrztu Polski spotykamy się w pierwszej na ziemiach polskich katedrze, w miejscu, które najlepiej reprezentuje tradycję Kościoła. W jej murach od najstarszych czasów przekazywano wiarę i naukę Kościoła, tu słowo Boże było głoszone od bp. Jordana i udzielane były sakramenty − podkreślił abp Stanisław Gądecki, zwracając się do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św., połączonej z promocją 247 nowych nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji poznańskiej. Podczas Eucharystii abp Gądecki ogłosił też św. Józefa patronem tej wspólnoty w archidiecezji poznańskiej oraz poświęcił sztandar z wizerunkiem św. Józefa.
W homilii bp Adam Bałabuch podkreślił, że poznańska katedra, jako cel tegorocznej pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., nie została wybrana przez przypadek. − Przybywamy do Poznania, by wspominać chrzest Polski, początek Kościoła w Polsce i nasz własny chrzest, który stał się bramą do kolejnych sakramentów i do tajemnicy Eucharystii − zaznaczył przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Zwrócił uwagę, że kiedy łączymy się z Chrystusem w Eucharystii, to nie tylko my przyjmujemy Chrystusa, ale On przyjmuje każdego z nas, zacieśnia z nami więzy. − W znaku chleba i wina wędruje z nami jako nasza moc i siła i czyni nas świadkami nadziei dla świata − zauważył bp Bałabuch.
Zaznaczył, że Eucharystia powinna być być dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. centrum życia, a udzielanie Komunii św. braciom i siostrom wielkim przeżyciem i wydarzeniem rodzącym głębokie poczucie sacrum. Zauważył, że życie Eucharystią każe odpowiedzieć miłością na Bożą miłość. − Ten chleb daje moc do pełnienia uczynków miłosierdzia − mówił kaznodzieja.
Bp Bałabuch przypomniał, że nadzwyczajni szafarze Komunii św. powołani są przede wszystkim do pomocy w zanoszeniu Eucharystii chorym i niepełnosprawnym w ich domach. − Kiedy pochylamy się nad chorym, kiedy przynosimy mu żywego Boga, ważne, byśmy dawali mu cząstkę swej posługi, cząstkę samych siebie − podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Przed Mszą św. zgromadzeni w katedrze i na placu przed świątynią mężczyźni wysłuchali wykładu prof. dr hab. Hanny Kóćki-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o roli Poznania w chrystianizacji państwa Polan.
Ks. dr Krzysztof Michalczak przedstawił natomiast wykład pt. „Sakrament chrztu świętego, teologia i praktyka”. Prelegent podkreślił, że jesteśmy zobowiązani do przekazywania depozytu wiary następnym pokoleniom. Zwrócił też uwagę na wielką godność człowieka, który został usynowiony, bo jest dzieckiem Bożym.
W archidiecezji poznańskiej pełni posługę ok. 1200 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Szafarzami mogą zostać mężczyźni w wieku od 25 do 65 lat. Kandydaci muszą się wyróżniać dojrzałością w wierze, prowadzić wzorowe życie moralne i aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym. Zasadniczym obowiązkiem nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest pomoc w zanoszeniu Eucharystii chorym i niepełnosprawnym. Mogą oni także udzielać Komunii św. podczas Mszy św. w parafii.
Ogólnopolska pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy odbywa się co dwa lata. Wcześniej nadzwyczajni szafarze pielgrzymowali m.in. do Lichenia i na Jasną Górę.
msz / Poznań