Ks. Krzysztof Dukielski z Krajowego Biura Organizacji ŚDM Kraków 2016 (KBO) podkreślił, że dla polskiej młodzieży Światowe Dni Młodzieży są tym, czym kiedyś dla jego pokolenia były pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. - Od samego początku, kiedy papież ogłosił w Rio de Janeiro, że kolejne ŚDM będą w Krakowie, mieliśmy świadomość, że musimy pomóc młodym uwierzyć w siebie. Tak, jak naszemu pokoleniu pomagały pielgrzymki Jana Pawła II i staliśmy się pokoleniem Jana Pawła II, tak dziś młodzieży chcemy pomóc stać się pokoleniem ŚDM - powiedział ks. Dukielski podczas spotkania z dziennikarzami.
Jego zdaniem, młodzi ludzie często czują się na peryferiach Kościoła, a ŚDM to szansa, by stworzyć młodym przestrzeń odpowiedzialności za Kościół. - Widać, jak wielka jest tęsknota młodych, by znaleźć swoje miejsce w Kościele, chcą być słuchani - powiedział ks. Dukielski.
W każdej diecezji powstały diecezjalne centra ŚDM. Jak poinformował ks. Dukielski, są diecezje, w których na 220 parafii powstało aż 200 centrów parafialnych. - To oznacza, że są konkretni młodzi ludzie, którzy czują się w Kościele jak u siebie i biorą za ten Kościół odpowiedzialność - uważa ks. Dukielski.
Przygotowania duchowe do ŚDM rozpoczęły się już trzy lata temu. Program został zaproponowany przez Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i składa się z trzech części - "Cz@t ze Słowem", który został zrealizowany na przestrzeni 2013 i 2014 roku, "Serce 2.0" - 2014/2015 rok, oraz trwający aż do ŚDM " Deo-Profil".
Według szacunków KBO, w ciągu trzech lat w comiesięcznych spotkaniach wzięło udział ok. 1 mln młodych.
Archidiecezja wrocławska nawiązuje swoimi „Dniami w Diecezjach” do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, jaki w tym roku przysługuje właśnie Wrocławiowi. Zdaniem Aleksandry Cach, wolontariuszka archidiecezji wrocławskiej, nie pozostanie to bez wpływu na wybór tego miasta przez młodych, którzy przyjadą na ŚDM z zagranicy. - Do Stolicy Dolnego Śląska przybędzie młodzież z 40 krajów, co tym bardziej będzie okazją, by dzielić się naszą kulturą. Oprócz samych pielgrzymów zapraszamy także do wspólnego świętowania rodziny, które będą ich gościć – wyjaśnia wolontariuszka.
Podczas „Dni w Diecezjach” archidiecezja wrocławska przygotowuje m.in. zwiedzanie historycznych miejsc Wrocławia, koncerty uwielbieniowe m.in. na Stadionie Miejskim, przejście przez Bramę Miłosierdzia w katedrze oraz spotkanie z metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym. Na pięciu scenach w mieście i w okolicy odbywać się będzie festiwal muzyki chrześcijańskiej „Mercy Fest”. Poza Wrocławiem młodzież odwiedzi także m.in. Oławę, Trzebnicę i Brzeg.
Bogaty program duchowo-rekreacyjno-kulturalny przygotowała na "Dni w Diecezjach" archidiecezja warszawska.
Łukasz Sawicki, sekretarz Centrum ŚDM archidiecezji warszawskiej poinformował o dwóch najważniejszych. Pierwszym z nich będzie 21 lipca uroczysty koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość” - wielowymiarowe widowisko, którym Warszawa chce powitać uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zgromadzi ono ponad 50 tys. osób, w tym samych pielgrzymów oraz goszczących ich mieszkańców stolicy i Mazowsza oraz władze samorządowe.
Na specjalnie zaprojektowanej wielopoziomowej scenie wystąpi 200 wykonawców z całego świata. W pierwszej odsłonie wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze „Wspólnotą Shalom”, której towarzyszyć będzie zespół „Wiarygodni”. Artyści zaprezentują program pieśni chwalebnych w różnych gatunkach i stylach muzycznych.
W drugiej części uczestnicy ŚDM usłyszą najbardziej znane piosenki o Warszawie. Wykorzystane zostaną ekrany multimedialne, na których przybliżona zostanie historia i współczesność Warszawy i jej mieszkańców. Trzecią część koncertu wypełnią kompozycje Piotra Rubika, w tym m.in. premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.
Drugim ważnym punktem pobytu pielgrzymów ŚDM w Warszawie będzie 23 lipca spotkanie przy Świątyni Opatrzności Bożej i Msza św. posłania na ŚDM w Krakowie, której przewodniczył będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Przez pięć dni na Krakowskim Przedmieściu działać będzie specjalna strefa ŚDM, złożona m.in. z Miasteczka Miłosierdzia, kina plenerowego, punktu wycieczek po stolicy, czy warsztatów dotyczących ŚDM. W ramach Miasteczka Miłosierdzia planowane są dzieła miłosierdzia, czyli wszystkie akcje świadczone na rzecz drugiego człowieka, uwzględniające jego dobro i godność - m.in. chorych, biednych, bezdomnych, samotnych.
Na pielgrzymów czekać będzie ponadto dziesięć największych atrakcji turystycznych stolicy, jak Starówka, rezydencje królewskie (Zamek Królewski, Łazienki, Pałac w Wilanowie), Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich czy "Warszawa Chopina".
Szczegółowe programy poszczególnych "Dni w Diecezjach" dostępne są na stronach diecezji.
Ważnym elementem duchowych przygotowań do ŚDM jest peregrynacja symboli. Aż 61 700 km przejechał bus-kaplica wożąc symbole ŚDM po wszystkich diecezjach w Polsce. Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, odbywająca się pod hasłem "Dotknij Miłosierdzia", rozpoczęła się w Niedzielę Palmową w 2014 roku. Symbole ŚDM były we wszystkich polskich diecezjach, obecnie pielgrzymują po archidiecezji krakowskiej - tam pozostaną aż do Światowych Dni Młodzieży.
W ramach przygotowań do ŚDM w polskich diecezjach zainicjowano i rozbudowano szereg spotkań modlitewnych, które cyklicznie gromadzą w kościołach polską młodzież. Są to m.in. "Młodzieżowe Pierwsze Piątki Miesiąca" w diecezji pelplińskiej, "Jerycho Młodych" - festiwal w diecezji siedleckiej, festiwal "Exodus Młodych" w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, "Tratwa Festiwal Pleszew" w diecezji kaliskiej.
W przygotowania duchowe do ŚDM a także w "Dni w Diecezjach" włączają się także międzynarodowe ruchy i wspólnoty, m.in. wspólnoty Emmanuel i Chemin Neuf.
Założona w 1973 r., a działająca w Polsce od 20 lat francuska wspólnota Chemin Neuf przygotowuje w ramach „Dni w Diecezjach” Festiwal „Paradise in the City”. Odbędzie się on w dniach 19-25 lipca w Łodzi. Zgromadzi młodzież z takich krajów jak m.in. Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Stany Zjednoczone, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Filipiny i Liban.
Głównym miejscem spotkań uczestników festiwalu będzie Miasteczko Miłosierdzia, zlokalizowane w centrum miasta, w okolicy archikatedry łódzkiej. Rano, w południe i wieczorem każdego dnia pielgrzymi będą wspólnie spędzać czas na nauczaniach, Eucharystiach, adoracji i koncertach uwielbienia.
Rano i po południu będą też mogli wybierać własny program dnia o oparciu o ponad 30 różnych propozycji. Rano będą to cztery konferencje dotyczące m.in. zagadnień współczesnego Kościoła, jedności chrześcijan, Bożego Miłosierdzia oraz rodziny i życia zawodowego. Popołudnia pielgrzymi spędzą m.in. na udziale w dyscyplinach sportowych czy zwiedzaniu Łodzi w oparciu o pięć szlaków kulturalno-historycznych. Wieczorami będą mogli wziąć udział w spektaklach, tańcach, a nawet nocnym maratonie charytatywnym dla dzieci z Kongo.
Wśród 30 prelegentów festiwalu będą m.in. arcybiskup Manili kard. Luis Antonio Tagle, bp Grzegorz Ryś z Krakowa, abp Justin Welby – zwierzchnik Kościoła anglikańskiego czy znany siatkarz Michał Winiarski.
„Festiwal ma oczywiście charakter międzynarodowy. Liczymy, że weźmie w nim udział 6 tys. młodych, w tej chwili zapisanych jest ponad 5 tys. osób z 40 krajów” – poinformowała s. Anna Święcka ze wspólnoty Chemin Neuf.
Do tej pory na ŚDM zarejestrowało się 169 tys. młodych z Polski, będzie im towarzyszyć 1800 księży i 111 biskupów.
Do polskich diecezji przyjedzie młodzież ze 135 krajów ze wszystkich kontynentów, wraz z nimi będzie 143 biskupów. Pielgrzymom będzie towarzyszyć ponad 1700 księży i ponad 300 kleryków z całego świata. - To pokazuje, że "Dni w Diecezjach" to także ważne wydarzenie dla Kościoła na świecie - uważa rzeczniczka ŚDM, Dorota Abdelmoula.
W czasie trzyletnich przygotowań do ŚDM, do polskich diecezji przyjechało 314 grup z całego świata. Zdaniem Doroty Abdelmouli, pokazuje to, że czas przygotowań był też czasem promocji wielu regionów Polski. W diecezjach zorganizowano 434 edycji szkoleń dla wolontariuszy. Wszystkie diecezje zgłosiły w sumie gotowość przyjęcia 260 tys. gości z zagranicy.
KAI am, lk / Warszawa