Uroczyste nałożenie paliusza abp. Adamowi Szalowi

„Na chwałę Boga Wszechmogącego, ku czci Najświętszej Maryi Zawsze Dziewicy i świętych apostołów Piotra i Pawła, paliusz ten niech będzie dla ciebie symbolem jedności i znakiem komunii ze Stolicą Apostolską; niech będzie więzią miłości i wezwaniem do ewangelicznego męstwa” - te słowa towarzyszyły czynności nałożenia paliusza abp. Adamowi Szalowi – metropolicie przemyskiemu.

Odnosząc się do tekstów liturgicznych towarzyszących nałożeniu paliusza abp. Szal mówił o obowiązku metropolity: Ma on troszczyć się o jedność i komunię ze Stolicą Apostolską. Biskup ma z męstwem zabiegać o Kościół, który jest więzią miłości. Mimo iż paliusz jest symbolem metropolity, trzeba jednak pamiętać, że na mocy Chrztu Świętego i każdego innego sakramentu świętego jesteśmy wezwani do wędrówki ku Bogu, który pragnie z nas wszystkich tworzyć wspólnotę zjednoczoną więzią miłości”.

W swojej homilii kaznodzieja podkreślił rolę Maryi, Matki Miłosierdzia, która objawiła się w Fatimie: „Dziś, przeżywając uroczyste nałożenie paliusza, stajemy wobec Bogurodzicy w Jej fatimskim wizerunku z drżeniem serca, świadomi własnych grzechów i zaniedbań, świadomi zła, które wciąż panoszy się w naszych rodzinach i parafiach, w naszej Ojczyźnie i w całym świecie. Stajemy wobec Bogurodzicy i z pokorą przyjmujemy Jej wezwanie do nawrócenia i pokuty” - mówił hierarcha.

Paliusz jest symbolem władzy pasterskiej oraz łączności z papieżem. Zgodnie z nowymi wytycznymi metropolici otrzymują paliusz od papieża w formie prywatnej, następnie miejscowy nuncjusz apostolski w imieniu papieża wkłada metropolicie paliusz na ramiona. Abp Adam Szal jest trzecim po Abp. Ignacym Tokarczuku i abp. Józefie Michaliku, metropolitą przemyskim.

Abp Adam Szal został mianowany metropolitą przemyskim 30 kwietnia 2016. Ingres do katedry przemyskiej odbył się 21 maja. Wcześniej abp Szal posługiwał przez 16 lat jako biskup pomocniczy tejże diecezji.

KAI

« 1 »