Solidarność z uchodźcami i migrantami oraz duszpasterstwo rodzin były głównymi tematami 44. spotkania Sekretarzy Generalnych Konferencji Biskupich Europy. Odbyło się ono w dniach 30 czerwca - 3 lipca w Berlinie. Wziął w nim udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. Poniżej publikujemy rozmowę po powrocie z Berlina.
Rozmowa z Sekretarzem Generalnym KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Od 30 czerwca do 3 lipca w Berlinie miało miejsce 44. spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Biskupich Europy. Co było tematem przewodnim obrad?
Bp Artur G. Miziński: Tematem przewodnim tegorocznego spotkania Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy była w dużej mierze kwestia dotycząca spraw socjalnych. Chodziło o kryzys, który jest w Europie i o to, jaką rolę ma do spełnienia w tej nowej sytuacji Kościół. Była mowa o zachowaniu jedności Europy, budowaniu solidarności i otwarciu na braci potrzebujących pomocy, a więc uchodźców. Szukaliśmy rozwiązań i tego, co wybrać jako myśl przewodnią z bogactwa doświadczeń różnych państw europejskich.
Były też rozmowy o tym, jakiej Europy oczekujemy po Brexicie?
Tak. Na pewno ważne są pytania, dlaczego tak się stało. Podczas spotkania sekretarzy generalnych Europy rozmawialiśmy o tym, jakiej Europy oczekujemy i co Kościół może zaoferować w obecnej sytuacji europejskiej.
Kolejna istotna kwestia to duszpasterstwo rodzin i adhortacja papieża Franciszka Amoris Laetitia.
Jako sekretarze generalni różnych krajów Europy dzieliliśmy się tym, jak adhortacja została przyjęta, jaka jest sytuacja rodzin w naszych krajach i jakie działania po Amoris Laetitia zostały podjęte przez poszczególne Konferencje Episkopatów. Rozmawialiśmy też o tym, czy moglibyśmy jako Europa zrobić, aby odbudowywać tożsamość rodziny opartej na trwałym nierozerwalnym małżeństwie między kobietą a mężczyzną. Z drugiej strony, mając doświadczenie małżeństw poranionych, rozbitych, rozwiedzionych i połączonych po rozwodzie w nowe związki, rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy, zgodnie z myślą papieża Franciszka, towarzyszyć parom niesakramentalnym, jak dokonywać rozeznania duszpasterskiego, aby czuły się one częścią Kościoła, były członkami Kościoła z tymi ograniczeniami, które wynikają z niemożności korzystania z sakramentów.
Co podczas spotkania w Berlinie było szczególnie ważne dla Księdza Biskupa jako Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski? O czym Ksiądz Biskup mówił na tym spotkaniu?
To, co dla mnie było bardzo istotne, to podzielenie się radością przeżywania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski - podziękowanie gościom z episkopatów różnych krajów, którzy włączyli się w te obchody. Ważne też było zaproszenie na święto młodych, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się w Berlinie informacje dotyczące przygotowań do ŚDM. Radością było też dzielenie się tym, ile młodych ludzi z poszczególnych krajów zgłosiło się, aby razem z papieżem Franciszkiem świętować i wyrażać radość płynącą z wiary.
Dziękuję za rozmowę.