ŚDM: budowa ołtarza na Campus Misericordiae – najważniejsze zadanie na ostatnim etapie przygotowań

Na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się sobotnie czuwanie i niedzielna Msza św. z papieżem Franciszkiem i młodymi pielgrzymami z całego świata, rozpoczyna się budowa ołtarza. – Na końcowym etapie przygotowań do ŚDM jest to zdecydowanie najważniejsze dziś zadanie – ocenia bp Damian Muskus OFM, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Budowa ołtarza będzie się odbywała 24 godziny na dobę. Konstrukcja ma 93 metry szerokości oraz 50 m głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 m na 57 m. Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m od poziomu gruntu, góra baldachimu to około 21 m, a sam krzyż ma 28 m.

Na terenie Campus Misericordiae powstają 103 sektory dla pielgrzymów. Każdy z nich będzie przypominał małe miasteczko, w którym znajdą się namioty medyczne, punkty informacyjne, miejsca dystrybucji wody, zaplecze sanitarne oraz telebimy i nagłośnienie. - Teren jest już wyposażony w drogi. Mamy cztery mosty wojskowe. Są także robione przepusty do ewentualnej ewakuacji – wylicza odpowiedzialny za przygotowanie terenu ks. Bogdan Kordula.

Tuż obok papieskiego ołtarza znajdą się sektory przeznaczone dla VIP-ów, koncelebrujących Eucharystię księży i osób niepełnosprawnych. Będzie także specjalny sektor dla wolontariuszy. Sektory będą oznaczone kolorami, żeby każdy pielgrzym mógł łatwo dotrzeć na wyznaczone dla niego miejsce. Campus Misericordiae jest przygotowany na przyjęcie ok. 2 mln osób.

Jak podkreśla koordynator przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus, teren ten coraz bardziej przypomina „pole Miłosierdzia”, a więc miejsce, w którym rodzą się dzieła miłosierdzia. - Przyznam szczerze, że początkowo mieliśmy obawy związane z nadaniem tej nazwy miejscu, które w przyszłości służyć będzie jako strefa biznesu – tłumaczył dziennikarzom bp Muskus. - Dziś już wiemy, że te obawy były niepotrzebne, bo już teraz możemy podziwiać dzieła Caritas, które tu powstały. Mam też nadzieję, że dla pracujących tu przedsiębiorców nazwa Campus Misericordiae będzie przypomnieniem i wyzwaniem do godnego traktowania pracowników i kierowania się wyobraźnią miłosierdzia również w działaniach biznesowych – dodał.

Według szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM nazwa terenu, gdzie odbędą się finałowe celebracje, kojarzy się również z kampusem, czyli uniwersytetem. – Tu młodzi będą się uczyli miłosierdzia w praktyce: od siebie wzajemnie, ale również od patronów Dni: Jana Pawła II i Siostry Faustyny – zaznaczył biskup.

Na Campus Misericordiae odbędą się dwa ostatnie wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka: wieczorne czuwanie modlitewne w sobotę 30 lipca i – dzień później - Msza na zakończenie ŚDM. W sobotę papież Franciszek, w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów, przejdzie przez bramę miłosierdzia. Spotkanie z młodymi będzie składało się z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016, dialogu papieża z młodzieżą oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, do której będzie wykorzystany ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju”. Po zakończeniu czuwania, na Campus Misericordiae odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy pt. „Credo in Misericordiam Dei”, podczas którego wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko.

W niedzielę uczestnicy celebracji będą wspominać swój chrzest podczas obrzędu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie liturgii papież Franciszek przekaże reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów Iskrę Miłosierdzia, z którą uczestnicy ŚDM mają powrócić do swoich krajów. Podczas południowej modlitwy Anioł Pański ojciec święty ogłosi miejsce kolejnej edycji Światowych Dni Młodzieży.

KAI

« 1 »