Na Błoniach trwają już właściwie prace wykończeniowe przy budowie ołtarza. Chcemy zamknąć wszystkie prace zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek na podkrakowskich Błoniach bp Damian Muskus.
Koordynator generalny ŚDM ocenił, że prace wykonywane przy budowie ołtarza na Błoniach zrealizowane są już w 90 proc. Konstrukcja ołtarza jest już gotowa. Kolejnym etapem będzie przygotowanie odpowiedniej scenografii.
- Nieco inna sytuacja jest na Campus Misericordiae. Jest to dużo większy obszar, potrzeba dużo więcej pracy, a prace przy budowie ołtarza rozpoczęły się później. Ale stan przygotowań oceniam na 75 proc. – powiedział bp Muskus.
Prace przy budowie ołtarzy będą trwały do ostatnich dni przed ŚDM. Jednak na Błoniach, z uwagi na mszę otwierającą XXI Światowe Dni Młodzieży, która odbędzie się we wtorek (26 lipca) i której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prace będą musiały zakończyć się wcześniej.
- Na Błoniach postęp prac był szybszy ze względu na mniejszy zakres zadań. Natomiast na Brzegach będą one trwały do ostatniej chwili – dodał bp Muskus.
Zarejestrowani i niezarejestrowani pielgrzymi
- Rejestracja pielgrzymów trwała do końca czerwca. Ci, którzy zainicjowali swoją rejestracje w systemie, otrzymali prawo dokończenia jej w lipcu. Obecnie wiele grup i osób finalizuje rejestracje. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni osiągniemy już pulę zamkniętą ok. 360 tys. uczestników – poinformował bp Muskus.
Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem otwartym, zatem każdy kto będzie czuł pragnienie uczestniczenia w uroczystościach czy spotkaniach, będzie mógł wziąć w nich udział.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu wiernych z polskich diecezji, a także z Czech, Słowacji i Ukrainy, poinformowaliśmy poszczególne diecezje i episkopaty o możliwości zgłaszania chęci przyjazdu do Krakowa. Dla tych osób, które przybędą do nas niezarejestrowane, a będą bardzo chciały wziąć udział w spotkaniu z papieżem, przygotowujemy specjalne wejściówki. Będą one dystrybuowane od przyszłego tygodnia – powiedział koordynator generalny ŚDM. - Bardzo liczymy na to, że klimat, który wytworzy się na początku ŚDM, sprawi, że wiele osób w ostatniej chwili spontanicznie przyjedzie do Krakowa.
- Stale apelujemy o większą gościnność, mając na uwadze także tych, którzy przyjadą do Krakowa jako niezarejestrowani pielgrzymi. Gdy będziemy wiedzieć, że posiadamy dodatkowe miejsca noclegowe, wówczas będziemy mogli zapewnić tym grupom nocleg - dodał.
„ŚDM to nie tylko Błonia i Campus Misericordiae”
Przy stadionie Wisły Kraków zlokalizowana będzie jedna ze Stref Pojednania, druga znajdować się będzie w Łagiewnikach. Stadion będzie służył przede wszystkim służbom porządkowym. Na stadionie Cracovii będzie zlokalizowane Centrum Powołaniowe, miejsce, gdzie wspólnoty, zakony i grupy będą mogły promować swoją działalność. Przygotowywane są specjalne konfesjonały, które zlokalizowane w Parku Jordana i w Łagiewnikach, służyć będą młodym ludziom przystępującym do sakramentu pokuty.
- W przypadku większej liczby młodych pragnących skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania będziemy organizować więcej konfesjonałów – mówił bp Muskus.
Wszystkie kościoły w Krakowie i w miejscu zakwaterowania będą dostępne dla pielgrzymów. Świątynie w centrum Krakowa w miarę potrzeb będą otwarte do późnych godzin wieczornych.
- Tak się dzieje w nadzwyczajnych sytuacjach. Gdy jest wielu pielgrzymów podejmuje się decyzję o pozostawieniu otwartego kościoła przez całą noc. ŚDM są nadzwyczajnym wydarzeniem. Na pewno jeżeli będzie taka potrzeba Komitet zwróci się z taką prośbą, ale wiem, że wielu gospodarzy pozostawi kościoły otwarte – wyjaśnił bp Muskus.
www.krakow2016.com/KAI