Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży, które poprzedzą tzw. Dni w Diecezji. Na terenie Archidiecezji Poznańskiej pielgrzymi z różnych krajów świata pojawią się w środę 20 lipca.
Pierwsze dni goście spędzą w różnych ciekawych miejscowościach archidiecezji, a 23 i 24 lipca przebywać będą w Poznaniu. Parafie przyjmujące pielgrzymów przygotowały wiele atrakcji, zaplanowane są wspólne modlitwy, Msze Święte, integracje oraz zwiedzanie miejsc charakterystycznych dla Wielkopolski. Abp Stanisław Gądecki spotka się z młodzieżą na nabożeństwie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przed katedrą poznańską i na Mszy św. w parku na Cytadeli.
Aktualne informacje na temat ŚDM na stronie jordan-poznan.pl.
Na północy Archidiecezji pielgrzymi z Bangladeszu i Malty zakwaterowani w Obornikach zwiedzą m.in. Gniezno oraz Lednicę. Dla mieszkańców Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, RPA i Etiopii dekanat szamotulski zorganizował piesze pielgrzymki do Kiekrza i Soboty, a ponadto sadzenie lasku ŚDM oraz mecz „Etiopia – reszta świata”.
W dekanacie wileńskim pojawią się pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych. Na południu diecezji pielgrzymi z Wysp Zielonego Przylądka zostaną przyjęci w Jutrosinie, gdzie zwiedzą firmę nasienno-hodowlaną i zgłębią tajniki robotyki Lego.
Rawicz ugości Hiszpanów, dla których przygotował mecz piłki nożnej oraz festyn. Hiszpanie również pojawią się w dekanacie krobskim, w którym będą mieli okazję przejechać się powozami konnymi. Młodzież z dekanatu rydzyńskiego przygotowała zwiedzanie nowoczesnego gospodarstwa klasztoru franciszkanów, a także muzyczną – koncert orkiestry dętej oraz muzyki barokowej w zamku.
W Lesznie pojawi się największa 500-osobowa grupa Hiszpanów. Przygotują oni i skosztują potrawy wielkopolskie oraz obejrzą pokaz żużlowy. Francuzi, Irlandczycy i Kanadyjczycy odwiedzą Gostyń, w którym będą mieli możliwość odbycia rekolekcji w klasztorze filipinów, a wieczorami wezmą udział w nabożeństwach Taize oraz wielbieniu z zespołem Soudarion. Do tego miasta na krótką wycieczkę przybędzie także grupa z Kolumbii goszcząca w dekanacie śmigielskim.
W dekanacie kościańskim rozgoszczą się Hiszpanie i Belgowie. Na zachodzie archidiecezji – w Wolsztynie, Francuzi zostaną przywitani chlebem i solą, wezmą udział w grze miejskiej, zwiedzą zabytkową parowozownię, a także popływają rowerami wodnymi.
W Zbąszyniu pojawi się grupa z Francji, której czas umili lokalny folklor i zwiedzanie miejscowych muzeów. Spływem kajakowym szlakiem Jana Pawła II udadzą się na Mszę Świętą odprawianą na ołtarzu z kajaka.
Reprezentacja z Argentyny zamieszka w Międzychodzie, gdzie odbędzie wspólne modlitwy i integracje. W dekanacie grodziskim pojawią się pielgrzymi z Kataru, Filipin i USA, którzy również zagoszczą w Buku.
Na wschodzie w dekanacie Średzkim pojawią się przybysze z Brazylii, Nowej Gwinei, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Madagaskaru. Młodzież przygotowała dla nich warsztaty „Dar dla ubogich”, podczas których stworzą upominki dla dzieci z Domu Dziecka, koncert TGD oraz pokaz fajerwerków i laserów.
W Kórniku młodzież z Madagaskaru zwiedzi zamek oraz odmówi Gorzkie Żale w języku francuskim.
Młodzież z Brazylii i Boliwii spędzi czas w Śremie, gdzie wraz z miejscową młodzieżą wyjedzie w rajd na tor samochodowy, weźmie udział w pokazie broni i koncercie Siewców Lednicy. Wspólnie namalują też na murach symbole charakteryzujące Polskę i kraje przybyszów.
22 lipca pielgrzymi udadzą się do Poznania, gdzie przygotowane zostały dla nich ścieżki ewangelizacyjne, wielbienia, koncerty i wiele animacji.