Miesiące letnie sprzyjają pielgrzymowaniu. Od czasu odrodzenia się oficjalnych struktur kościelnych na Ukrainie przed 25 laty, piesze pielgrzymki wpisały się już na stałe w krajobraz tego kraju. W lipcu i sierpniu liczni pielgrzymi udają się m.in do takich sanktuariów maryjnych jak Berdyczów i Latyczów na terenie diecezji kamieniecko-podolskiej oraz do Bolszowiec, w archidiecezji lwowskiej.
Szczególny charakter ma piesza pielgrzymka z Ukrainy, do leżącego w Polsce sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Pielgrzymi wychodzą z przygranicznej miejscowości Trzcieniec, leżącej na terenie archidiecezji lwowskiej, aby przez przejście graniczne w Medyce wejść na terytorium Polski. Następnie przez Przemyśl pątnicy z Ukrainy dochodzą do Kalwarii Pacławskiej. Charakter pielgrzymki wyjaśnia jej przewodnik, franciszkanin o. Sławomir Bystry.
„Myśl główna tej pielgrzymki to modlitwa za Ukrainę. W tym szczególnym czasie w jakim znajduje się ten kraj, modlimy się o pokój i o pojednanie. Dziękujemy też Bogu za wszelkie łaski jakie otrzymujemy. Spotykamy się z wielką życzliwością Polaków, szczególnie pomagają nam Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz klasztor w Kalwarii Pacławskiej. Ta pielgrzymka jest szczególna, ponieważ idziemy w niej tylko dwa dni. Ale później na Kalwarii są tzw. dróżki i jest tam jeszcze sporo chodzenia. Całość kończy się 15 sierpnia, Wielkim Odpustem Kalwaryjskim, który trwa już od 11 sierpnia. I my w nim właśnie uczestniczymy” – powiedział Bystry.
Tegoroczna pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej jest jubileuszowa. Pielgrzymi z Ukrainy wyruszają na szlak już po raz dwudziesty piąty.
ks. M. Krawiec SSP, Lwów, Ukraina/ rv
Powered by WPeMatico