Miłość – to temat przewodni ostatniego dnia triduum przygotowującego do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej i Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski. Parafie dokonają go w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.
- W trzecim dniu naszych przygotowań do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski ukierunkowani jesteśmy na miłość – mówi o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów. Podkreśla, że poprzez codzienne małe gesty mamy budować cywilizację miłości. – Na matczyną miłość względem naszego narodu i każdego z nas odpowiedzmy aktem miłości – zachęca do zawierzenia kolejnych lat życia narodu i nas samych Maryi o. Chrapowski.
Ks. dr hab. Grzegorz Bartosik, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zaznacza zaś, że Maryja uczy miłości do Pana Boga i bliźniego przykładem swojego życia. - Ta miłość polega przede wszystkim na posłuszeństwie Bogu. Maryja wyraża ją poprzez miłość do Swego Syna Jezusa Chrystusa, gdy był małym dzieckiem, a ukoronowaniem tej miłości jest Jej obecność pod krzyżem – mówi.
Zwraca uwagę na to, że Maryja jest również wzorem miłości do bliźniego. Zaraz po tym, jak została Matką Boga, idzie służyć swojej kuzynce św. Elżbiecie w czasie przygotowania do narodzin Jana Chrzciciela, niosąc konkretną miłość. Podobnie w Kanie Galilejskiej swoją kobiecą wrażliwością zauważa zakłopotanie rodziny, kiedy zabrakło wina i chce śpieszyć z pomocą.
- Maryja uczy nas, że miłość do Boga zawsze musi być połączona z miłością do bliźniego. Nie może być między tym rozdźwięku. Jeżeli ktoś naprawdę spotyka Pana Boga, doświadcza Jego miłości, odpowiada na tę miłość, to tę miłość przekazuje innym – podkreśla ks. Bartosik. Wskazuje, że trzeci dzień triduum przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej uwrażliwia na to, że w naszym życiu na pierwszym miejscu powinien być Pan Bóg i miłość do Niego. - Z tej miłości ma wypływać miłość do bliźniego, poczynając od najdrobniejszych rzeczy, w rodzinie, w sąsiedztwie. Poczynając od przebaczenia, od życzliwości, od uśmiechu - dodaje.
Posłuchaj też:
BP KEP