Do chrześcijańskiego stylu życia na wzór Maryi wezwał wiernych na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak. Z udziałem episkopatu i prawie 60 tys. pielgrzymów w Sanktuarium odbyły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust upływa pod znakiem ponownego oddania Królowej Polski w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Abp Wojciech Polak podkreślał, że po koronacji Maryi złotymi koronami teraz przyszedł czas, by dekorować Ją ewangelicznym życiem. To życie jest działaniem nie w nienawiści i lęku, nie w oskarżaniu się i wyrzucaniu jedni drugim, ale w miłości i bliskości, o czym przypomina nam także Rok Miłosierdzia: „Miłosierdzie ma oczy, aby widzieć, uszy, aby słyszeć, ręce, by pomagać, okazywać się, jak Maryja, ludźmi prostego i otwartego serca” – powiedział hierarcha.
Podczas sumy odpustowej dokonano kolejnego aktu zawierzenia Jasnogórskiej Maryi. Słowa oddania narodu i każdego z nas w opiekę Królowej Polski wypowiadane są dziś także w parafiach. „To ważne dla świadomości nowych pokoleń – mówi przewodniczący episkopatu – Nie wystarczy raz na sto lat powiedzieć jakiś akt zawierzenia, tylko trzeba przypominać i czynić to w nadziei, że każde przypomnienie stanowi jakiś wyrzut sumienia i jakąś inspirację do większego wysiłku” – wyjaśnił abp Stanisław Gądecki.
Generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że dzisiejsza modlitwa jest także wołaniem w imieniu tych, którzy teraz cierpią szczególnie: „W te słowa modlitewnego zawierzenia włączamy także wszystkich poszkodowanych i cierpiących na skutek trzęsienia ziemi we Włoszech i wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie”.
Na dzisiejszy odpust na Jasną Górę w prawie 90 pielgrzymkach pieszych dotarło 32 tys. pątników. Przybyło 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach. Wierni, przygotowując się do odnowienia dziś aktu z 3 maja tego roku w 1050. rocznicę chrztu Polski, odkrywali w drodze na nowo sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej.
I. Tyras, Jasna Góra / rv
Powered by WPeMatico