Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej obchodzono w Australii i Nowej Zelandii zarówno w ostatni piątek 26 sierpnia, jak i w niedzielę. Wielu Polaków mieszkających na antypodach połączyło to z Ojczyzną we wspólnej modlitwie i akcie zawierzenia Maryi wszystkich polskich parafii.
Jednym z australijskich miejsc kultu maryjnego, gdzie gromadzili się w tych dniach rodacy, było polskie sanktuarium w Essendon, położone niedaleko od centrum Melbourne. Wzniesione 43 lata temu, uobecnia ono polskiej emigracji Jasną Górę. Wierną kopię obrazu Czarnej Madonny, którą Polacy czczą w tym kościele, podarował w 1970 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Przywędrowała ona do Essendon przez Rzym, otrzymując błogosławieństwo Papieża Pawła VI w obecności kard. Karola Wojtyły. Cała Polonia ze stanu Wiktoria zgromadziła się wówczas w kościele katedralnym św. Patryka, aby ją uroczyście przyjąć w obecności lokalnego biskupa. To właśnie dla tego wizerunku zbudowano sanktuarium w Essendon. Poświęcił je kard. Wojtyła w 1973 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Do odpustowej uroczystości w Essendon przygotowywano się 9-dniową nowenną. Towarzyszył jej dwudniowy „Bazar” o wieloletniej tradycji, gromadzący przedstawicieli wszystkich polonijnych pokoleń.
P. Kaszubski, Melbourne/ rv
Powered by WPeMatico