"W spotkaniu z Chrystusem otwiera się droga wyzwolenia i zbawienia dla ludzi wszystkich czasów i miejsc" – mówił Papież na audiencji ogólnej. W kolejnej katechezie jubileuszowej Franciszek ukazywał, jak miłosierdzie Boga przywraca człowiekowi godność. Punktem wyjścia jego rozważań był ewangeliczny opis uzdrowienia kobiety cierpiącej na krwotok, która z wiarą dotknęła szat przechodzącego Jezusa.
Ojciec Święty wyjaśnił, że kobieta ta cierpiała nie tylko fizycznie. Ze względu na swą chorobę była uważana za nieczystą i dlatego nie mogła uczestniczyć w liturgiach, pożyciu małżeńskim i normalnych relacjach międzyludzkich. Była wykluczona z życia społecznego. Zdaniem Papieża scena ta pobudza też do refleksji nad tym, w jaki sposób bywa postrzegana i przedstawiana kobieta. Wszyscy, również wspólnoty chrześcijańskie, powinni się wystrzegać takiego pojmowania kobiecości, które jest naznaczone uprzedzeniami i uwłacza godności kobiety. „Pod tym względem to właśnie Ewangelie przywracają prawdę i prowadzą do perspektywy wyzwalającej” – zaznaczył Papież.
Powracając do ewangelicznej sceny Franciszek zauważył, że została ona opisana w taki sposób, aby pokazać, że droga wiary przywraca prawdę o godności każdej osoby.
„Ewangelia Mateusza mówi, że gdy kobieta dotknęła szat Jezusa, On «się obrócił» i «zobaczył» (w. 22), a następnie do niej przemówił. Jak powiedzieliśmy, ze względu na swój stan wykluczenia kobieta działała w ukryciu, za plecami Jezusa, bała się, by jej nie zobaczono, bo była wykluczona. Ale Jezus ją dostrzega, a w Jego spojrzeniu nie ma wyrzutu, nie mówi: «Wynocha stąd, jesteś śmieciem, jesteś jak trędowata». Nie, On nie czyni jej wyrzutów, w Jego spojrzeniu jest miłosierdzie i czułość. Wie, co się wydarzyło, i chce osobistego spotkania, którego również ta kobieta w głębi pragnęła. Oznacza to, że Jezus nie tylko ją zaakceptował, ale uznał za godną tego spotkania, i to do tego stopnia, że kieruje do niej swe słowo i zwraca na nią uwagę” – powiedział Papież.
Franciszek zauważył, że centralnym słowem tej opowieści jest zbawienie, pojmowane jako ocalenie i uzdrowienie. Widzimy to choćby w słowach, które Jezus kieruje do kobiety: „Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła”.
„Te słowa «ufaj, córko» wyrażają całe miłosierdzie Boga do tej osoby. I do każdej osoby wykluczonej, a ileż razy i my czujemy się wykluczeni z powodu naszych tak licznych grzechów, Pan mówi: «Odwagi, przyjdź, dla Mnie nie jesteś wykluczonym, ufaj, córko, jesteś moją córką, jesteś moim synem». Jest to chwila łaski, przebaczenia, włączenia w życie Jezusa, w życie Kościoła. Jest to czas miłosierdzia. Dziś do każdego z nas grzeszników, wielkich czy małych, ale wszyscy jesteśmy grzesznikami, więc do wszystkich nas Pan mówi: «Ufaj, przyjdź, nie jesteś już wykluczony, Ja ci przebaczam, Ja cię obejmuję». Takie jest miłosierdzie Boga. Musimy być odważni i pójść do Niego, prosić o wybaczenie naszych grzechów i iść naprzód” – powiedział Franciszek.
ak/ rv
Powered by WPeMatico