„Bóg dał nam ziemię, abyśmy ją «uprawiali i strzegli» z szacunkiem i w sposób zrównoważony”. Tak brzmi papieski tweet na obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, ustanowiony w Kościele katolickim przez Franciszka w ub. r. Głównym punktem działalności Ojca Świętego są nieszpory sprawowane z tej okazji późnym popołudniem w Bazylice Watykańskiej.
Dziś także zaprezentowano w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej orędzie Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Zostało ono zatytułowane: „Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu”. Tytuł ten nawiązuje do trwającego obecnie Roku Miłosierdzia i do tematu często cytowanej w opublikowanym dziś dokumencie encykliki „Laudato si’”, poświęconej właśnie trosce o wspólny dom.
Przesłanie przedstawił kard. Peter Turkson. Ten afrykański duchowny, pochodzący z Ghany, jest aktualnie przewodniczącym Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, a od początku przyszłego roku stanie na czele nowoutworzonej przez Ojca Świętego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
„Papież Franciszek ma nadzieję, że ten Dzień Modlitwy będzie dla poszczególnych wiernych i wspólnot cenną okazją, by osobiście potwierdzić na nowo swoje powołanie jako stróżów stworzenia. Jest więc bardzo stosowne, że pierwsze papieskie orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia pojawiło się w ciągu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Jesteśmy bowiem wezwani, by okazać miłosierdzie naszemu wspólnemu domowi i uznać ze skruchą nasze grzechy przeciwko stworzeniu oraz poprawić nasze postępowanie dzięki miłosiernej łasce Boga” – mówił kard. Turkson.
W swoim orędziu Papież zachęca do rachunku sumienia z grzechów przeciwko stworzeniu i do „nawrócenia ekologicznego”, czyli zmiany stylu życia, zarówno osobistego, jak i w skali międzynarodowej. Wymienia takie małe gesty, jak „oszczędne używanie plastiku i papieru, nie marnowanie wody, żywności i energii elektrycznej czy używanie transportu publicznego”.
Jednocześnie Ojciec Święty wzywa narody do wyrównania „długu ekologicznego” między Północą a Południem świata, czy też dotrzymania międzynarodowych umów o zapobieganiu zmianom klimatycznym. Proponuje także dodanie do tradycyjnych uczynków miłosierdzia jeszcze jednego. Pisze o tym następująco:
„Życie chrześcijańskie obejmuje praktykowanie tradycyjnych uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy. Zazwyczaj myślimy o każdym uczynku miłosierdzia z osobna oraz w powiązaniu z jakimś dziełem: szpitalami dla chorych, stołówkami dla głodnych, schroniskami dla bezdomnych, szkołami dla potrzebujących wykształcenia, konfesjonale i kierownictwie duchowym dla tych, którzy potrzebują porady i przebaczenia... Ale jeśli spojrzymy na nie wszystkie razem, przesłanie brzmi, iż przedmiotem miłosierdzia jest samo życie ludzkie i to w swojej całości. Oczywiście obejmuje to troskę o wspólny dom. Zatem pozwalam sobie zaproponować dopełnienie dwóch tradycyjnych zestawów uczynków miłosierdzia, dodając do każdego z nich troskę o wspólny dom”.
Na prezentacji orędzia podkreślono też ekumeniczny charakter obchodów Dnia Stworzenia. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan bp Brian Farrell przypomniał, że to już w 1989 r. patriarcha Konstantynopola Dimitrios zadecydował, by 1 września, którym w tradycji bizantyjskiej rozpoczyna się rok kościelny, poświęcić modlitwie o ochronę stworzenia. W tym dniu w liturgii prawosławnej czyta się biblijny opis stworzenia świata.
Sprawie tej ochrony z oddaniem służy jego następca Bartłomiej, który zyskał sobie miano „zielonego patriarchy”. A przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego metropolita Joannis Zizioulas przy okazji ubiegłorocznej prezentacji encykliki „Laudato si’” w Watykanie, zaproponował Papieżowi wspólny dzień modlitw w tej intencji. Franciszek podjął tę myśl, ustanawiając w Kościele katolickim dzisiejsze obchody. Wiele Kościołów chrześcijańskich przyłączyło się do tej inicjatywy, przyjmując tę samą, lub bardzo zbliżoną datę.
ak/ rv
Powered by WPeMatico