W Watykanie dobiegły końca obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Jej członkowie przygotowali dla Papieża projekt wytycznych dotyczących zapobiegania nadużyciom. Podsumowano też niedawne dokonania Kościoła na tym polu. Z jednej strony dotyczą one edukacji i wprowadzania niezbędnych mechanizmów ochrony. Z drugiej obejmują różnorodną pomoc dla ofiar nadużyć. W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę ustanowienia we wszystkich Kościołach lokalnych dorocznego dnia modlitwy i pokuty. Ojciec Święty zwrócił się już w tej sprawie do wszystkich episkopatów.
Członkowie Papieskiej Komisji wyrazili też zadowolenie z niedawnego motu proprio Papieża Franciszka, umożliwiającego pociąganie do odpowiedzialności biskupów i innych przełożonych kościelnych, którzy nie wywiązali się ze swych obowiązków w zakresie ochrony nieletnich. Był to zawsze jeden z najważniejszych postulatów Komisji.
W zakończonych właśnie obradach uczestniczył ks. prof. Hans Zollner SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Jego zdaniem w całym Kościele widać już skutki podjętych na tym polu działań.
„Widzimy, że w wielu regionach świata, gdzie do tej pory nie mówiło się o nadużyciach i zapobieganiu im, teraz angażuje się w tę sprawę wielu ludzi wewnątrz Kościoła i poza nim. I okazuje się, że w tych regionach Kościół nieraz najaktywniej się tym zajmuje i robi najwięcej w tym kierunku, również dzięki szkołom katolickim, całemu systemowi edukacyjnemu oraz pracy z młodzieżą i rodzinami. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy się podzielić tak wieloma podjętymi już działaniami, które świadczą moim zdaniem o większym uświadomieniu sobie tego problemu na szczeblu ogólnoświatowym”.
kb/ rv
Powered by WPeMatico