Modlitwa i dziękczynienie za św. Stanisława Kostkę zgromadziły liczne grono osób duchownych i wiernych świeckich 17 września w poznańskiej katedrze. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który 18 września, w święto św. Stanisława Kostki, obchodzi swoje święto patronalne.
W Eucharystii uczestniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek i Damian Bryl, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, przedstawiciele zrzeszeń i stowarzyszeń działających w archidiecezji, a także uczniowie Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.
„Chcemy wyrazić naszą jedność i wdzięczność, a także modlić się o błogosławieństwo, siły i potrzebne dary dla księdza arcybiskupa. Życzymy, aby moc płynąca z Eucharystii towarzyszyła w we wszystkich zamiarach i sprawach” − mówił, zwracając się do solenizanta bp Damian Bryl.W homilii bp Grzegorz Balcerek podkreślił, że w roku 1050. rocznicy Chrztu Polskie z dumą i wzruszeniem wspominamy dziesiątki kanonizowanych i rzeszę beatyfikowanych Polaków w dziejach naszego narodu. Przypomniał, że wspominany dziś św. Stanisław Kostka zmarł w nocy z 14 na15 sierpnia 1568 r., podobnie jak dwóch innych świętych Polaków Jacek Odrowąż i Maksymilian Kolbe − w łączności z tym samym świętem Wniebowzięcia NMP.
Zwrócił uwagę, że data śmierci świętego określana jest jako dzień narodzin dla nieba. Kaznodzieja przypomniał, że u ludzi wierzących mówi się o trzech narodzinach. „Narodziny z matki domagają się narodzin przez chrzest, a wejście do nieba jest konsekwencją wiernego spełnienia zadań wypływających z chrztu” − zauważył bp Balcerek.
„Święci i błogosławienia są fenomenem Kościoła, są naszymi orędownikami w niebie i żywym dowodem tego, że doskonałość i życie według Ewangelii nie są pobożną utopią” − zaznaczył kaznodzieja.
Wspomniał wydarzenie z początku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Papież w odpowiedzi na troskę o zbyt wielką liczbę zadań, jakie sobie narzucił, stwierdził, że najważniejszym celem dla niego jest to, by wypełnić wolę Bożą, by zostać świętym.
Bp Balcerek wskazał na wielką pracowitość metropolity poznańskiego i zaangażowanie na rzecz dobra Kościoła. „Podziwiamy pracowitość księdza arcybiskupa, budujemy się jego poświęceniem dla sprawy Bożej, modlimy się, aby starczyło sił i zdrowia, by był czas na odpoczynek, mimo wielu zadań, i by służył nam tak długo jak św. Jan Paweł II, albo i dłużej” − podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Po uroczystościach w katedrze metropolita poznański spotkał się z uczestnikami liturgii w budynku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
Zobacz także: fotoreportaż na Flickr
msz / Poznań (KAI)