1050-lecie Chrztu Polski obchodzono też w Rosji. Centralne uroczystości związane z tą rocznicą zakończyły się wczoraj w Petersburgu.
Obchody jubileuszowe trwały przez trzy dni. Złożyło się na nie wiele imprez. Rozpoczęła je międzynarodowa konferencja naukowa z tej okazji w Państwowym Muzeum Historii Religii. Odbyły się również liczne koncerty muzyki polskiej w kościołach Petersburga, a także uroczyste nabożeństwa.
„W czasie naszego jubileuszu w Petersburgu zwróciliśmy także uwagę na tych wszystkich Polaków, którzy przeżywali straszne chwile w czasie stalinowskich represji, a także podczas blokady Leningradu – mówi duszpasterz Polonii w Petersburgu, ks. Krzysztof Pożarski. – Dlatego też byliśmy na memorialnym cmentarzu piskarowskim. Potem pojechaliśmy na cmentarz memorialny w Lewaszowie, miejsce spoczynku stalinowskich represji, gdzie kilka lat temu został otwarty memoriał katolików Związku Radzieckiego i właśnie przedwczoraj dopełniliśmy ten memoriał poprzez dwie kamienne stelle, na których wyryto trzynaście nazwisk kapłanów rozstrzelanych w tamtych czasach” – powiedział ks. Pożarski.
Więzi, które łączą narody rosyjski i polski, są różne: tragiczne i wzniosłe. Obecność miejscowych Polaków we współczesnej Rosji jest wciąż widoczna, o czym świadczył bogaty program kulturalny jubileuszowych obchodów.
M. Fatiejew, Petersburg / rv
Powered by WPeMatico