Wokół sakramentów bierzmowania oraz Eucharystii skupią się w najbliższym czasie prace Komisji Duszpasterstwa KEP. Takie wstępne ustalenia podjęto dziś na Jasnej Górze podczas spotkania Komisji i dyrektorów Wydziałów Duszpasterkich z poszczególnych diecezji.
- Najbliższe pięć lat pracy duszpasterskiej będzie kontynuacją dotychczasowych wysiłków podejmowanych przez Komisję Duszpasterstwa KEP. Chcemy jednak szczególnie skupić się na pogłębieniu tematyki dwóch sakramentów: bierzmowania i Eucharystii – powiedział KAI ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz członek Komisji Duszpasterstwa KEP.
- Z pewnością będziemy się zastanawiali nad skutkami i owocami płynącymi z przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jest to kontynuacja dotychczasowych prac Komisji, która skupiała się ostatnio nad sakramentem chrztu św. – dodaje.
Przewodniczący Komisji KEP abp Wiktor Skworc podkreśla, że jednym z pól duszpasterskich, którym należy się zająć jest duszpasterstwo przedsiębiorców. Metropolita katowicki kładzie mocny akcent na wzajemne relacje między pracownikiem a pracodawcą. – Wrócimy do relacji pracodawca-pracobiorca, która przyjmuje formę umowy o pracę. Respektowanie umowy owocuje zaufaniem, stabilizacją, a w życie społeczne wnosi społeczny pokój – podkreśla abp Skworc.
Metropolita katowicki zauważa, że choć relacji pracodawcy z pracownikiem towarzyszy naturalne w pewnym sensie napięcie, to jednakk celem powinno być jak najlepsze ułożenie wzajemnych relacji. Antagonizowanie jest łatwiejsze, współpraca trudniejsza – dodaje.
Powołując się na Henri’ego Perina francuskiego uczonego z drugiej połowy XIX w. abp Skworc wskazuje, że „nędza, kryzysy i klęski społeczne wynikają z naruszenia zasady miłości bliźniego, z której wynika nakaz wyrzeczeń”. – Z wyrzeczeń, oszczędności, powściągliwości, umiarkowania pochodzą harmonia stosunków i dobrobyt – cytuje uczonego.
Metropolita katowicki przywołuje także kazanie wygłoszone przez Jana Pawła II w 1997 r. w Legnicy, kiedy to papież zwracał się do pracodawców. "Nie dajcie się zwodzić wizji szybkiego zysku kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was wyrzutem i oskarżeniem" - mówił wówczas papież.
Uzupełnieniem spotkania był wykład dr Henryka Siodmoka, prezesa zarządu firmy „Atlas”, który mocno się identyfikuje z pojęciem odpowiedzialności przedsiębiorcy za drugiego człowieka. – Pracownik musi być odpowiedzialnie traktowany w pracy – wskazywał w wykłądzie przedsiębiorca. Podkreślił, że kluczem do budowania odpowiedzialności przedsiębiorcy są wartości ewangeliczne.
Spotkanie dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich kurii diecezjalnych w Polsce zainaugurowało prace Komisji Duszpasterstwa KEP nad Programem Duszpasterskim na najbliższe lata. W oparciu o przedstawione dzisiaj na Jasnej Górze uwagi i propozycje zostanie opracowany program duszpasterskich, który będzie obowiązywał w Polsce przez najbliższe pięć lat.
ks. sk / Częstochowa