- Są miejsca na świecie, gdzie Kościół nie może się rozwijać z powodu braku kapłaństwa hierarchicznego. 750 tysięcy kleryków na całym świecie czeka na naszą pomoc – mówi ks. Maciej Będziński z Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Dzieło od trzech lat prowadzi akcję AdoMiS czyli Adoptuj Misyjnego Seminarzystę. Kolejna edycja rozpoczyna się 1 października.
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła od ponad 120 lat duchowo i materialnie wspiera kształcenie i formację seminarzystów oraz kandydatów do zgromadzeń zakonnych w krajach misyjnych, a także pomaga w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach. Otacza opieką blisko 800 seminariów (ok. 75 tys. seminarzystów) oraz 6,5 tys. nowicjuszy i nowicjuszek.
1 października 2013 r. – we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji – rozpoczęła się ogólnopolska akcja AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła otacza opieką wszystkie seminaria i nowicjaty na terenach misyjnych, a od czterech lat w sposób szczególny dwa seminaria wyższe: św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 50 kleryków oraz św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru – 22 kleryków.
W adopcję można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów oraz systematyczną pomoc finansową. Celem akcji AdoMiS jest stworzenie rodziny osób, która wspólnie przychodzi z pomocą przyszłym kapłanom i osobom konsekrowanym. W akcję AdoMiS mogą włączyć się wszyscy – poszczególne osoby, ale także grupy parafialne, wspólnotowe czy koleżeńskie.
W 2015 r. na seminaria w Peru i na Madagaskarze Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła przekazało prawie 60 tys. dolarów (w tym na Madagaskar ponad 48300, a do Peru ponad 9600 dolarów). W 2016 r. ofiary wzrosły i przekraczają 60 tys. dolarów. Wszystko to jest darem ofiarodawców zaangażowanych w akcję AdoMiS.
Od 2015 r. do akcji AdoMiS dołączyła inicjatywa „Misyjny Bukiet”. Jest to propozycja skierowana do księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. Jest to wyraz wdzięczności za dar kapłaństwa, małżeństwa, powołania oraz za dar życia. Zaproszeni goście kwotę przeznaczoną na kwiaty mogą włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub puszki. Temu gestowi towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki.
Zobacz też: