Podsumowanie Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka w naszym kraju oraz obchodów 1050-lecia Chrztu Polski – to tylko niektóre z tematów zakończonego w Warszawie 374. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
W czasie dwudniowych obrad biskupi zatwierdzili inicjatywę na rzecz uchodźców „Rodzina Rodzinie”. Program, koordynowany przez Caritas Polska, dotyczy ludzi, którzy są w bardzo trudnym położeniu, którym „grozi śmierć z powodu głodu lub wojny” – powiedział przewodniczący episkopatu.
„Dlatego właśnie powstała ta akcja, która wyrasta najpierw z rozeznania potrzeb terenów syryjskiego i libańskiego oraz tych wszystkich uchodźców z Syrii, którzy znaleźli się w Libanie, w obozach albo w rozproszeniu, a także samych Syryjczyków żyjących na terenach, które są objęte wojną w sposób najbardziej dotkliwy” – mówił abp Stanisław Gądecki.
Rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą konkretną rodzinę w Syrii bądź uchodźców syryjskich w Libanie czy samych Libańczyków żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym.
Podczas zebrania biskupi dyskutowali także m.in. o wskazaniach dotyczących przygotowań do sakramentu bierzmowania. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk powiedział KAI, że chodzi o to, by określić minimum przygotowania do sakramentu bierzmowania. „Bój toczy się jakby o takie dwa punkty: czy ewangelizujemy, stawiamy wymagania, budzimy wiarę, rozwijamy ją, czy też po prostu tylko sakramentalizujemy. Trzeba odważnie podjąć problem ewangelizowania, budzenia wiary, przygotowania do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga” – powiedział bp Mendyk. Prace nad tymi wskazaniami będą jeszcze trwały.
R. Łączny, KAI/ rv
Powered by WPeMatico