Poprzez cierpienie kształtuje się nasze człowieczeństwo, nasza postawa wobec drugiego człowieka, nasze odniesienie do Boga – mówił bp Mirosław Milewski w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w diecezji płockiej. W Roku Miłosierdzia spotkał się tam ze wspólnotą karmelitańską oraz osobami chorymi, dla których w sanktuarium sprawowane są specjalne nabożeństwa.
Odwołując się do obrazu słynącej łaskami Piety Oborskiej - znajdującej się w głównym ołtarzu sanktuarium, bp Mirosław Milewski przypomniał, że ból, cierpienie i smutek, to nieodłączne elementy ludzkiego życia.
“To poprzez te elementy kształtuje się nasze człowieczeństwo, nasza postawa wobec drugiego człowieka, a co najważniejsze - nasze odniesienie do Boga” – zaakcentował hierarcha w homilii.
Przypomniał wiernym, że Maryja w znaku Piety Oborskiej została wyróżniona trzema koronami papieskimi, nałożonymi w 1976 roku przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Biskup pomocniczy diecezji płockiej zaznaczył też, że obecnie sanktuarium w Oborach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców Mazowsza, Kujaw, Warmii i Pomorza.
„Warto mieć świadomość, jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na ojcach karmelitach, którzy od lat z pieczołowitością i poświęceniem opiekują się tym wyjątkowym miejscem, pełnym szeptów wymawianych modlitw, maryjnych śpiewów, wydeptanych, kalwaryjskich ścieżek. Są oni i powinni wciąż pozostawać, strażnikami zdrowej pobożności maryjnej” – apelował bp Milewski.
Zachęcił zakonników, aby z przekonaniem głosili, że Matka Boża Oborska prowadzi lud Boży do swego Syna Jezusa Chrystusa, poprzez udział w Mszach świętych, nabożeństwach i rekolekcjach.
Życzył też wiernym parafii Obory, aby ich obecność i modlitwa w tej wyjątkowej świątyni parafialnej, będącej świątynią jubileuszową Roku Miłosierdzia, pomagała oczyszczać się z “grzechów, zaniedbań i braku ufności”.
Bp Milewski spotkał się także ze wspólnotą braci karmelitów, którzy opiekują się Sanktuarium Matki Bożej Polesnej i parafią pw. Matki Bożej Bolesnej. Odbyło się też spotkanie z osobami chorymi. Biskupowi towarzyszyli dr Tadeusz Florek OCD, prowincjał prowincji krakowskiej karmelitów oraz o. Włodzimierz Durbas, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.
Sanktuarium w Oborach w diecezji płockiej, z łaskami słynącą Pietą Oborską z XIV w., ma swoje początki w XVII w.
3 maja 1982 r. wiernym pielgrzymującym do Matki Boskiej w Oborach udzielił błogosławieństwa Ojciec Święty Jan Paweł II. Szczególnie tłumnie wierni gromadzą się tu na zainicjowanych w maju 1999 r. cosobotnich Wieczernikach, 16 lipca (podczas głównego odpustu Matki Bożej Szkaplerznej), 15 sierpnia (we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 15 września (w święto Matki Bożej Bolesnej).
eg / Obory (KAI)
Zdjęcie ilustracyjne: Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl