„Szukając razem prawdy: dialog chrześcijańsko-taoistyczny”. Pod takim hasłem odbyła się 15 i 16 października w stolicy Tajwanu Tajpeju pierwsza międzynarodowa konferencja chrześcijańsko-taoistyczne.
Została zorganizowana wspólnie przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego i tajwańską fundację taoistycznej świątyni Baoan w Tajpeju przy współpracy tamtejszej konferencji episkopatu. Oświadczenie wydane na zakończenie podpisali wspólnie sekretarz wspomnianej watykańskiej dykasterii bp Miguel Ángel Ayuso Guixot i prezes Fundacji Świątyni Baoan.
Uczestnicy spotkania chrześcijan i taoistów zobowiązali się dzielić owocami podjętego dialogu. Wśród nich wymieniono wzajemny szacunek między przedstawicielami obu tradycji, szczery dialog na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym oraz potrzebę współpracy, służąc ze współczuciem wszystkim bez różnic. Zwrócono uwagę na wyzwania związane z globalizacją, migracją, napięciami religijnymi i międzykulturowymi czy narastaniem fundamentalizmu, jak też sekularyzacją, kryzysem ekologicznym i plagą obojętności. Pokreślono znaczenie wychowywania dzieci do tego, by ceniły kulturę własną i innych. Na koniec wyrażono wdzięczność za gościnność władzom Republiki Chińskiej na Tajwanie, Uniwersytetowi Katolickiego Fu Jen w Tajpeju oraz miejscowym chrześcijanom i taoistom.
Taoizm jest – obok konfucjanizmu – jednym z dwóch najważniejszych tradycyjnych systemów filozoficzno-religijnych Chin. Wyznają go miliony Chińczyków, najczęściej równocześnie z buddyzmem czy konfucjanizmem. Znany jest też w innym krajach Dalekiego Wschodu.
ak/ rv
Powered by WPeMatico