Św. Emanuel González to „wzór wiary eucharystycznej dla naszych czasów”. Tak Rada Stała Episkopatu Hiszpanii określa w specjalnym liście kanonizowanego wczoraj hiszpańskiego biskupa.
„Życie i dzieło nowego świętego biskupa hiszpańskiego, skoncentrowane na Eucharystii, stanowią wzór dla Kościoła i dla naszych czasów, które tak bardzo potrzebują ducha kontemplacji. Są przykładem ofiarnej działalności charytatywnej i powrotu do eucharystycznego stołu, gdzie Chrystus staje się bliską obecnością i Chlebem żywym, który karmi i umacnia” – czytamy w liście. Bp Manuel González poświęcił całe swoje życie szerzeniu pobożności eucharystycznej. Nie uniknął też krzyża, jakim były „dramatyczne lata 30 ubiegłego wieku. Zawsze potrafił jednak przebaczyć wszystkim jak Chrystus-Eucharystia” – podkreślają biskupi.
Manuel González urodził się w Sewilli w 1877 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. i już na pierwszej placówce w Palomares del Río umacniał duchowość eucharystyczną i troszczył się o ubogich. Wierni zapamiętali proboszcza, który spędzał wiele godzin klęcząc przed Najświętszym Sakramentem. W 1920 r. został on mianowany biskupem Malagi. Rok później założył dla świeckich „Eucharystyczną Unię Wynagradzającą”, która po krótkim czasie liczyła setki członków. Założył również zgromadzenie Misjonarek Eucharystycznych z Nazaretu. Miłość do Eucharystii kierowała całą jego działalnością duszpasterską. W 1935 r. został mianowany biskupem Palencji. Zmarł pięć lat później. Na płycie grobowej można przeczytać jego ostatnią wolę: „Proszę pochować mnie blisko Tabernakulum, aby po śmierci moje kości, tak jak za życia język i pióro, zawsze mówiły do przechodniów: Tam jest Jezus! Jest tam! Nie zostawiajcie Go samego!”.
Podczas beatyfikacji w 2001 r. Jan Paweł II podkreślił, że bp Manuel González „jest wzorem wiary eucharystycznej, a jego przykład nadal przemawia do Kościoła”. Ta wiara przekładała się następnie na troskę o najbardziej ubogich. Hiszpańscy biskupi mają nadzieję, że Eucharystia „pomoże iść naprzód drogą świętości i miłosiedzia oraz zrodzi prawdziwą kulturę spotkania i współczucia w naszym świecie”.
M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv
Powered by WPeMatico