Siedem tysięcy świeckich, pięćdziesięciu biskupów i ponad 250 księży – taka jest wstępna lista uczestników rozpoczynającej się dziś Narodowej Pielgrzymki do Rzymu. Zorganizowany przez Konferencję Episkopatu Polski wyjazd to między innymi podziękowanie za 1050. rocznicę Chrztu i za wizytę Franciszka w naszej ojczyźnie. Pielgrzymka potrwa cztery dni. W tym czasie jej uczestnicy spotkają się z Papieżem na audiencji, przejdą przez Drzwi Święte i będą się modlić w czterech bazylikach Wiecznego Miasta. Preludium narodowego pielgrzymowania stanowiła poranna Msza przy grobie św. Jana Pawła II.
„Nasze przybycie ma przede wszystkim charakter dziękczynny, chcemy jednak prosić również Boga o to, aby Kościół w Polsce pozostał w tych trudnych czasach przemian wierny nauczaniu Jezusa i Piotra naszych czasów” – podkreśla sekretarz polskiego episkopatu bp Artur Miziński.
„Chcemy prosić o to, abyśmy pozostali Kościołem zjednoczonym nie tylko z Rzymem, ale między sobą przy tych różnicach, jakie się pojawiają na płaszczyźnie życie społecznego, politycznego, aby tym elementem, który nas jednoczy, była zawsze Ewangelia. Chcemy prosić o to, abyśmy wiarę potrafili przekładać na życie codzienne – mówił Radiu Watykańskiemu bp Miziński. – Pragniemy prosić o to aby błogosławione były owoce Światowych Dni Młodzieży, by to, co się wydarzyło w Krakowie, nie było wydarzeniem wpisanym już do historii, ale aby było dla nas źródłem inspiracji duszpasterskich, a dla młodzieży chęci do wchodzenia na drogi wiary. Tego, co uczył nas Papież Franciszek: zostawiania wygodnych kanap, zakładania traperskich butów, aby wyruszać sięgając po szczyty świętości, do której jesteśmy powołani”.
W czwartek 20 października pielgrzymi będą uczestniczyć w Mszy w bazylice Matki Bożej Większej. Odprawi ją abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego episkopatu Polski.
bz/ rv
Powered by WPeMatico