Działalność Fundacji Jana Pawła II, to piękny przykład zaangażowania świeckich w Kościele. To oni inicjują powstawanie kół Przyjaciół Fundacji i mobilizują się nawzajem do tego, by utrwalać pamięć Jana Pawła II i studiować jego nauczanie – powiedział KAI kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi 35-lecie istnienia.
Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zwrócił uwagę, że Fundacja Jana Pawła II, założona przez papieża 16 października 1981 r. jest instytucją watykańską, a wyrazem więzi ze Stolicą Apostolską są m.in. spotkania jej członków z papieżem.
"Jesteśmy bardzo wdzięczni za usłyszane przed chwilą słowa zachęty ze strony ojca świętego. Zwłaszcza tej zachęty do poświęcania wielkiej uwagi młodzieży i trosce o jej wychowanie" – mówił hierarcha, nawiązując do dzisiejszej audiencji członków i przyjaciół fundacji u papieża Franciszka.
Przypomniał też, że działalność fundacji jest odpowiedzią m.in na papieskie wezwanie do troski o młodzież.
"Dom naszej fundacji w Lublinie daje oparcie ponad 100. naszych stypendystów, pochodzącym z wielu krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza byłego Związku Radzieckiego, którzy studiują na KUL. Jest to duży wkład w powstawanie nowej inteligencji katolickiej zwłaszcza na tych terenach, które przez wiele lat pozostawały pod wpływem tzw. ateizmu wojującego" - wskazał kardynał.
Na przestrzeni 35 lat działania fundacji, ponad 800 studentów-stypendystów uzyskało tytuły naukowe magistra lub doktora.
Podsumowując międzynarodową działalność fundacji, kard. Ryłko przypomniał, że na świecie działa dziś ok. 50 kół fundacji w 18 krajach. Podkreślił zwiększoną w ostatnich latach obecność w krajach azjatyckich, m.in. w Indonezji, Singapurze i Hong Kongu.
"To jest przedziwne, jak ci ludzie, którzy z Janem Pawłem II nigdy nie spotkali się osobiście, darzą go olbrzymią miłością i bardzo angażują się w działalność naszej fundacji. Każde spotkanie jej członków i przyjaciół – takie, jak to w Rzymie – jest umocnieniem i zachętą do dalszej pracy".
Obchody jubileuszu 35-lecia Fundacji Jana Pawła II, które zbiegły się w czasie z narodową pielgrzymką Polaków w Rzymie, potrwają do poniedziałku, 24 października. Bierze w nich udział ok. 300 gości z całego świata.
Z tej okazji sobotę o godz. 12.00 abp Józef Kowalczyk odprawi mszę św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Via Cassia. Niedziela natomiast będzie dla uczestników spotkania dniem Jubileuszu Miłosierdzia: o 9.00 wezmą udział w liturgicznym przejściu przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, a następnie we mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, zwierzchnika fundacji.
Także w niedzielę, o godz. 17.00 w Domu Polskim przy Via Cassia zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynne za 35-letnią działalność Fundacji. Będzie ono połączone z inauguracją Złotej Księgi Dziękczynienia za dar św. Jana Pawła II.
abd / KAI Rzym