30-osobowa delegacja przywódców religijnych i przedstawicieli różnych wyznań z Izraela przyleciała w niedzielę rano do Warszawy. Podczas czterodniowego pobytu, oprócz stolicy, odwiedzą, także Kraków oraz Auschwitz.
W skład delegacji wchodzą m.in. greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, ormiańsko-apostolski patriarcha Nourhan Manougian, anglikański arcybiskup Jerozolimy Suheil Dawani, naczelny rabin Kiriyat Malakhi Moshe Pinto, naczelny rabin Dimony Yitzhak Elefant, rabin David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj sunniccy imamowie z Galilei.
„Po raz pierwszy w historii przedstawiciele wszystkich religii, jakie istnieją w Izraelu przyjechali wspólnie do Polski, aby poznać dramatyczną historię Narodu Żydowskiego, która rozegrała się na tych terenach. Jestem przekonany, że to historyczna wizyta, po której każdy powróci do Izraela odmieniony” – powiedział w rozmowie z KAI Ron Brummer z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela, rzecznik prasowy delegacji.
Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, przypomniała natomiast, że izraelska delegacja jest symbolem pokoju i porozumienia pomiędzy poszczególnymi religiami.
„Ta wizyta w Polsce, to apel o to, by religia nie była pretekstem do stosowania przemocy i terroru tak, jak dzieje się to w Izraelu” – wyjaśniła ambasador. Przypomniała, że wizyta gości w Polsce jest też okazją do ekumenicznych spotkań z przedstawicielami polskiego Kościoła.
Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że delegaci „spotykają się w kraju, który najbardziej przeżył tragedię II Wojny Światowej, by właśnie stąd skierować do całego świata przesłanie o pokój: nigdy więcej wojny, także tej wojny, która – jak mówi papież Franciszek – toczy się w kawałkach”.
Podczas czterodniowej wizyty, goście z Izraela odwiedzą Warszawę, Kraków oraz Auschwitz.
Dziś o godz. 17.30 w warszawskiej Synagodze Nożyków goście wezmą udział w spotkaniu z członkami warszawskiej gminy żydowskiej.
W poniedziałek, także w Warszawie, spotkają się z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, o godz. 10.00 wezmą udział w dyskusji międzyreligijnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, natomiast po południu odwiedzą m.in. cmentarz żydowski przy ul. Okopowej.
We wtorek w Krakowie spotkają się z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem, a także odwiedzą miejsca związane z krakowską gminą żydowską i spotkają się z jej przedstawicielami.
W środę delegacja odwiedzi Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się także z polskimi biskupami.
W ramach wizyty w Polsce, zorganizowanej przez izraelskie ministerstwa spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych, przedstawiciele religii prawdopodobnie odwiedzą także opactwo benedyktynów w Tyńcu oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Pobyt delegacji w Polsce zakończy się w środę, 2 listopada.
KAI
***
W związku z wizytą przywódców religijnych i przedstawicieli różnych wyznań z Izraela w Polsce planowane są dwa spotkania z dziennikarzami: W poniedziałek, 31 października o godz. 11.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w środę, 2 listopada o godz. 15.30 w Centrum Dialogu i Modlitwy w Auschwitz-Birkenau. Tam też zostanie podpisana wspólna deklaracja - wołanie o pokój.