Rezygnacja z energii jądrowej jest możliwa i pożądana zarówno z racji praktycznych, jak i z punktu widzenia etyki. Takiego zdania są biskupi Szwajcarii. Komisja Sprawiedliwości i Pokoju tamtejszego episkopatu wydała specjalne oświadczenie w związku z referendum planowanym w tym kraju na 27 listopada. Szwajcarzy mają w nim zdecydować, czy zostaną zamknięte tamtejsze elektrownie atomowe. Projekt przewiduje ich całkowite wygaszenie najpóźniej za 45 lat.
Biskupi podkreślają, że rezygnacja z energii jądrowej stanowić będzie dla tego kraju wielkie wyzwanie, bo decyzja podjęta teraz dotyczy też przyszłych pokoleń. Zdaniem Komisji prawdopodobieństwo, że zabraknie prądu, jest niewielkie, gdyż obecnie Europa wytwarza znacznie więcej energii, niż tego potrzebuje. Ma to miejsce w momencie, gdy pewne elektrownie jądrowe zostały czasowo wyłączone z eksploatacji ze względów technicznych. Ponadto wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej radykalnie zmieniło ofertę rynku energetycznego.
W nawiązaniu do encykliki Franciszka „Laudato si'” przypomniano również, że troska o zachowanie integralności dzieła stworzenia jest podstawowym zadaniem każdego chrześcijanina. Z kolei zasada solidarności wzywa wszystkich do działań świadomych i odpowiedzialnych. W tym kontekście „odejście od energii jądrowej potwierdzone politycznie daje przesłanki do dobrego planowania energetycznego i jest dla nas wyzwaniem, by przemyśleć już dzisiaj nasz styl życia i nasze potrzeby” – piszą szwajcarscy biskupi w specjalnym komunikacie.
lg/ rv