Z udziałem około tysiąca osób odbyła się na Jasnej Górze 11. pielgrzymka bezdomnych i wykluczonych społecznie. Zorganizowane przez Caritas Polska spotkanie to wyraz troski Kościoła o ubogich. Zwraca ono uwagę na godność osoby ludzkiej niezależnie od jej stanu posiadania. „To ich niemy krzyk” – podkreślają organizatorzy.
Szacuje się, że dziś prawie pół miliona ludzi pozostaje w Polsce bez dachu nad głową. Połowa z nich żyje w dużych miastach. Bezdomność nie jest skutkiem jedynie uwarunkowań socjalnych, bezrobocia czy braku mieszkania. To także efekt zmniejszonej zdolności do samodzielnego życia i do poddania się wymogom społeczeństwa.
„Przynosimy Maryi wszystkich, którym jest ciężko” – powiedział bezdomny z Włocławka. – Za wszystkich bezdomnych się modlimy, zresztą za wszystkich, którym jest ciężko, no bo bezdomni są nie tylko w schroniskach. Jest wielu bezdomnych, którzy nie mieszkają w schroniskach, być może nie chcą, być może nie mają takich możliwości. Każdy ma czasami ten ciężar bezradności i prosimy, żeby wytrzymać”.
„W pomocy drugiemu człowiekowi chodzi o to, żeby się przy nim zatrzymać nie z litości, ale z serca – przypomina ks. Stanisław Podfigurny z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Chodzi o to, żeby się przy nich zatrzymać, żeby oni poczuli się naszymi braćmi i siostrami, i to nie tylko w Roku Miłosierdzia, ale każdego dnia, bo Ewangelia trwa od ponad dwóch tysięcy lat”.
Caritas Polska otacza bezdomnych szczególną troską. Prowadzi 55 specjalnych ośrodków, tysiące jadłodajni, łaźni i noclegowni, a ostatnio realizuje program „Damy radę”, szukając potrzebujących np. w pustostanach. Apeluje, by obok bezdomnego nie przechodzić obojętnie. Czasem wystarczy uśmiech czy rozmowa.
I. Tyras, Radio Jasna Góra/ rv
Powered by WPeMatico