„Oby nasz region był godnym miejscem do mieszkania, gdzie nikt nie będzie zmuszony go opuścić, i oby był on na tyle hojny, aby mógł przyjąć siostry i braci obcokrajowców, którzy oczekują od nas solidarności” – czytamy w przesłaniu wydanym na zakończenie obrad Sekretariatu Episkopatów Ameryki Środkowej (SEDAC). Środkowoamerykańscy biskupi zaznaczyli, że migracja stanowi główny przedmiot ich pasterskiej troski. Wezwali przy tym rządy krajów tego regionu do podjęcia projektów, które wyjdą naprzeciw potrzebom ludzi opuszczających swoje miejsce zamieszkania.
Wśród aspektów pozytywnych biskupi wymienili m.in. postęp w niektórych krajach na polu sprawiedliwości, głęboką duchowość tamtejszego ludu, która pomaga nie tracić nadziei w dramatycznych sytuacjach cierpienia i ubóstwa, czy świadectwo wiernej miłości małżeńskiej. W swoim przesłaniu zwrócili też jednak uwagę na postępujący relatywizm etyczny, przemoc powodowaną przez handel narkotykami czy ciągłe różnice ekonomiczne, które ranią społeczeństwa, przynosząc nowe formy ubóstwa duchowego i materialnego. „Wobec tak trudnej i złożonej rzeczywistości – czytamy w dokumencie – zachęcamy wszystkich, aby nie tracili nadziei i swoim życiem świadczyli o mocy zmartwychwstania Jezusa. Pragniemy nadal angażować się w budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i pokojowego”.
Nawiązując do mających się odbyć w Panamie w 2019 r. Światowych Dni Młodzieży biskupi zebrani na obradach stwierdzili, że to okazja, „aby młodzi z Ameryki Środkowej dali świadectwo wiary Kościoła głównie młodego, radosnego i misyjnego, wzbogaconego mądrością biednych i krwią swoich męczenników”.
pp/ rv
Powered by WPeMatico