„Niech wołanie ubogich nigdy nie spotka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących niech nie ujdzie naszej uwagi. Niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci. Każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią” − modlił się abp Stanisław Gądecki na zakończenie procesji światła, która odbyła się w czwartek wieczorem w Poznaniu w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
>>Fotorelacja z Procesji Światła
Pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity i w asyście strażaków z zapalonymi pochodniami procesja światła wyruszyła sprzed kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce i przeszła przez most Biskupa Jordana do figury Niepokalanej przy kościele Najświętszej Maryi Panny „in Summo” na Ostrowie Tumskim.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości, a w szczególności członkowie różnych grup i wspólnot maryjnych, m.in. czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, członkowie Żywego Różańca, Sodalicji Mariańskiej, Apostolatu Maryjnego, Pomocnicy Matki Kościoła.
W nabożeństwie uczestniczyło kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej m.in. z Poznania, Koźmina, Kamieńca, Jeżewa, Karolewa i Gostynia. Podczas drogi rozważano różańcowe tajemnice światła i dziękowano za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski oraz za zakończony niedawno Rok Miłosierdzia.
Na zakończenie procesji abp Gądecki przekazał strażakom bukiet kwiatów, który podnieśli na wysięgniku wozu strażackiego i umieścili u stóp stojącej na kolumnie, kilka metrów nad ziemią figury Niepokalanej.
Następnie metropolita poznański odmówił akt oddania NMP. „Dziewico Święta i Niepokalana, do Ciebie zwracamy się z ufnością i miłością, bo Ty jesteś cała piękna Maryjo, grzechu nie ma w Tobie. Wzbudź w nas wszystkich nowe pragnienie świętości, niech w naszych słowach lśni blask prawdy, niech w naszych dziejach rozbrzmiewa pieśń miłości i niech w naszym ciele i sercu mieszkają przejrzystość i czystość” − prosił abp Gądecki.
Przewodniczący KEP zauważył, że za dwa lata będziemy przeżywać 1050-lecie utworzenia pierwszej diecezji w Polsce, tutaj w Poznaniu. „W 968 roku, prawdopodobnie na początku stycznia, został podjęta decyzja o utworzeniu pierwszej diecezji na polskich terenach” − przypomniał abp Gądecki.
Zapowiedział, że w jubileuszowych uroczystościach, w dniach 13−16 września 2018 r., wezmą udział przewodniczący wszystkich Episkopatów Europy.
Metropolita poznański wyraził radość z mianowania abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim przez papieża Franciszka. „Po czterech latach działalności w diecezji łódzkiej abp Marek Jędraszewski, stąd się wywodzący, profesor tutejszego uniwersytetu i naszego Wydziału Teologicznego, znany filozof i człowiek dbający o naukę katolicką, przejdzie do prastarej diecezji krakowskiej, która została utworzona w roku 1000 razem z Wrocławiem i Kołobrzegiem” − zaznaczył abp Gądecki.
Podkreślił, że nowo mianowany metropolita krakowski „stąd wyrósł, tutaj się wykształcił, tutaj wchodził w kapłaństwo Chrystusowe, z tej atmosfery czerpał dziesiątki lat i teraz obejmuje diecezję, która jest w naszej żywej pamięci”.
Poznańska procesja światła nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na placu Hiszpańskim w Rzymie. W tym miejscu, na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież Pius IX wzniósł Jej figurę.
W Poznaniu statua Niepokalanej stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę.
msz / Poznań (KAI)