Przypada dziś 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To okazja do modlitwy za ofiary reżimu komunistycznego i represjonowanych, uczczenia bohaterów tamtych czasów, ale także zanoszenia do Boga próśb za Ojczyznę i jej „dziś”.
13 grudnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W kraju trwają modlitwy za ofiary i osoby represjonowane w tamtym czasie. Polacy uczestniczą w Mszach, składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 35 lat.
Bp Henryk Tomasik podkreślił, że stan wojenny to ostrzeżenie: „Jak daleko mogą prowadzić podziały? I tu prośba do polityków, aby nie służyli podziałom. Polityka jest roztropną troską o dobro wspólne. Zakłada ono współpracę i poszukiwanie rozwiązań. To coś przeciwnego jest podziałom. To wielka prośba do polityków, aby szukali rozwiązań w zgodzie, z zachowaniem kultury” – powiedział ordynariusz radomski.
Modlitwom towarzyszą także inicjatywy historyczno-kulturalne, jak pokazy filmów dokumentalnych, wieczory poezji czy koncerty piosenki poetyckiej.
R. Łączny, KAI/ rv
Powered by WPeMatico