10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji 10. rocznicy inauguracji stowarzyszenia w archidiecezji poznańskiej.

Uroczysta Eucharystia była celebrowana w kaplicy pw. Zwiastowania Pańskiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przewodniczący KEP zaznaczył w homilii, że Pismo Święte, mimo wielu inicjatyw i wezwań do lektury, nadal nie zajmuje należnego miejsca w życiu chrześcijan. „Mimo wezwań do czytania Pisma Świętego, Biblia nadal nie zajmuje należnego miejsca w życiu. Ludzie zatracili pragnienie szukania odpowiedzi na pytanie, czego chce ode mnie Pan Bóg?” − stwierdził metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył, że aby odczytać Boże plany wobec nas i widzieć to, co tajemnicze, trzeba odkrywać Pismo Święte. Podkreślił, że dowartościowanie Biblii w życiu ma się przyczyniać do zrozumienia tego, że słowo Boże jest początkiem wszystkiego. „Im bardziej rozumiemy słowo Boże, tym bardziej jesteśmy zdumieni. Odkrywają się przed nami nowe światy” − zaznaczył metropolita poznański.

W rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej, podkreślił, że głównym celem stowarzyszenia jest osobiste spotkanie człowieka ze słowem Bożym i apostolstwo słowa Bożego. „Najważniejsze są spotkania ze słowem Bożym, które przemienia nas, a jeżeli my zostaniemy przemienieni, ufamy, że będziemy promieniować tą Bożą energią na innych” − zaznaczył ks. dr Siuda.

Zauważył, że około tysiąca osób uczestniczyło w różnych etapach kursów formacji biblijnej, które Dzieło Biblijne organizuje w archidiecezji poznańskiej. „Niektórzy byli słuchaczami Podstawowego Kursu Formacji Biblijnej, a inni także pozostałych dwóch − Pogłębionego Kursu oraz Studium Historyczno-Filozoficznego” − dodał ks. moderator.

Przyznał, że cieszy go fakt, iż tworzy się pewne środowisko miłujące słowo Boże, a w wielu parafiach coraz dynamiczniej organizowane są tygodnie biblijne.

Wspominając o wyzwaniach stojących przed stowarzyszeniem, zwrócił uwagę na rekolekcje lectio divina. „W tym roku rozpoczęliśmy rekolekcje lectio divina we współpracy z Centrum Formacji Duchowej w Trzebini i chciałbym, żeby to się rozwinęło, by Poznań stał się miejscem, gdzie chętne osoby mogłyby z tego skorzystać” − stwierdził ks. dr Siuda. Rekolekcje lectio divina opierają się na pogłębionym, 4-stopnoiwym duchowym poznawania słowa Bożego. Przeżywane są na osobistej modlitwie słowem Bożym, w pełnym milczeniu, z indywidualnym towarzyszeniem kierownika duchowego.

„Słowo Boże kieruje naszym życiem, wskazuje drogę” − podkreśla Dorota Dominiak z parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa z Murowanej Gośliny, która od samego początku należy do Dzieła Biblijnego w archidiecezji poznańskiej. Przyznaje, że niezwykle ważne są dla niej relacje z Panem Bogiem, ponieważ ukończyła studia teologiczne również na etapie doktoranckim i przez wiele lat katechizowała dzieci i młodzież. „Obecnie jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego, bardzo chciałam zarazić dzieci bliskością ze słowem Bożym. Przekazuję najmłodszym, że nie jest ono tylko zapisane na kartach Biblii, ale że wchodzi w życie człowieka” − tłumaczy Dominiak.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. W archidiecezji poznańskiej stowarzyszenie organizuje kursy formacji biblijnej: podstawowy, pogłębiony oraz studium historyczno-filozoficzne. Podczas kursów zainteresowani nabywają umiejętności interpretowania tekstu biblijnego oraz wykorzystania Pisma Świętego w duszpasterstwie i życiu duchowym. Dzieło Biblijne prowadzi też Szkołę Słowa Bożego dla Początkujących. Jej słuchacze uczą się prostych metod studium biblijnego, organizuje warsztaty biblijne, konkursy związane z Biblią, weekendowe rekolekcje w milczeniu w klimacie duchowości ignacjańskiej. W lipcu 2017 r. Szkoła Słowa Bożego zorganizuje Biblijną Oazę Modlitwy, podczas której ks. Adam Prozorowski poprowadzi studium tematyczne Księgi Micheasza.

W archidiecezji poznańskiej do stowarzyszenia należy 149 osób.

KAI

katechisci1katechisci2fot. br. R. Binkowski

« 1 »