Poszerzony brazylijski komitet Kościelnej Sieci Pan-Amazonia (Repam-Brasil) podczas posiedzenia, które odbyło się 19-21 grudnia b. r. w Manaus (stan Amazonas) dokonał podsumowania działalności w kończącym się roku 2016. Wytyczył też najważniejsze, priorytetowe akcje na rozpoczynający się jutro rok 2017.
Przewodniczący brazylijskiego komitetu bp Erwin Krautler zaznaczył, że „Kościół w regionie Amazonii winien mieć twarz Samarytanina i proroka. Ma być Samarytaninem, aby leczyć rany, troszczyć się o zranionych, a przede wszystkim winien być prorocki, aby denuncjować to, co rani i kaleczy człowieka oraz niszczy ekosystem w regionie. Musimy iść aż do samego korzenia problemu” – podkreślił hierarcha.
W trakcie dyskusji ukazana została aktualna rzeczywistość Brazylii i ludzkości. Wymieniano kryzys ekonomiczny, wojny, korupcję, przemoc, fenomen wymuszonych migracji, które są konsekwencją kryzysu spowodowanego utratą wartości jako punktów odniesienia, takich jak życie, godność człowieka, prawo do istnienia różnorodnych form fauny i flory, które niszczy się w regionie Pan-Amazonii w sposób niekontrolowany.
Zwrócono także uwagę na rabunkowe projekty niszczące rzeki czy tereny zalesione, a nie zwracające najmniejszej uwagi na prawa natury, ludów tubylczych czy tradycyjnych mieszkańców regionu, którzy potrafią żyć w harmonii i z poszanowaniem naturalnego środowiska, traktowanego jako wspólny dom.
W trakcie zebrania poszerzonego komitetu Kościelnej Sieci Pan-Amazonii starano się dostrzec konkretne oblicze tamtejszej społeczności, stanowiące wyzwanie dla realizacji akcji misyjnej Kościoła w tamtym regionie Brazylii. „To są rzeczywiste oblicza, które prowokują i zarazem nadają właściwy sens misji dla Kościelnej Sieci Pan-Amazonii” – podkreślił sekretarz wykonawczy wspomnianej organizacji misyjnej Maurício Lopéz.
Kościelna Sieć Pan-Amazonii wskazuje na najbliższy rok realne propozycje w służbie ludzi, którzy są „obliczem Boga wcielonego”. Wspomniany organizm Kościoła starał się będzie łączyć siły tamtejszych wspólnot kościelnych podejmujących wspólną działalność mającą na celu obronę środowiska naturalnego, wspólnego domu, oraz ludów tubylczych. Dostrzeżono ponadto potrzebę towarzyszenia ruchom społecznym w ośrodkach miejskich i rolniczych, by lepiej poznać problemy, z którymi borykają się na co dzień.
Wielkim wyzwaniem na najbliższą przyszłość staje się potrzeba dokonania konfrontacji z modelem niszczącej eksploatacji rabunkowej poprzez wzmocnienie odporności tubylców, jak też przyczynianie się do tworzenia alternatywnych rozwiązań w świetle ekologii integralnej.
Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv
Powered by WPeMatico