Wzmocnienie katechezy i liturgii – obradowała Komisja Duszpasterska KEP

„Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego” – to hasło programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na rok 2017/2018. O założeniach programu i jego nowej formule, podkreślającej znaczenie katechezy parafialnej i celebracji liturgicznej, dyskutowali w piątek w Warszawie członkowie Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski.

O nowej koncepcji programu duszpasterskiego na rok 2017/2018 opowiedział sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP ks. Roman Chromy.

Na przyszły program duszpasterski złoży się 5 zeszytów, omawiających zarówno kwestie teologiczne, wskazania praktyczne dla duszpasterzy, konspekty katechetyczne dla poszczególnych grup parafialnych, materiały kaznodziejskie, liturgiczne i dotyczące szczególnie popularnego w Kościele w Polsce kultowi maryjnemu. Zdaniem sekretarza Komisji Duszpasterskiej zamiana jednej kilkusetstronicowej publikacji na zbiór zeszytów wyeksponuje treści praktyczne, które w duszpasterstwie będą miały praktyczne zastosowanie.

Zdaniem sekretarza Komisji Duszpasterskiej zeszyt katechetyczny uwrażliwi duszpasterzy na konieczność prowadzenia w parafii, niezależnie do nauczania religii w szkole, katechezy, która obejmie zarówno młodzież jak i dorosłych - np. rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii, czy bierzmowania oraz przyszłych małżonków. Materiały liturgiczne posłużyć mają natomiast rozwijaniu mało znanych form kultu, zwłaszcza ukierunkowanych na głębsze poznanie Ducha Świętego, np. przez nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego, czy nabożeństwo w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Nową formułę, mocniej odwołującą się do zbawczego wymiaru liturgii, będzie miał również nowy program homiletyczny, którego redakcją zajmuje się ks. prof. Stanisław Dyk. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wskazał on, że homilia musi być podporządkowana tematowi danej celebracji, która w liturgii słowa przypomina konkretne wydarzenia zbawcze. – Homilia nie może odbiegać od misterium zbawczego, w przeciwnym razie będzie kazaniem, wykładem o liturgii czy egzegezą biblijną – wskazał ks. Dyk.

Duchowny ocenił, że często można usłyszeć w kościołach jeszcze przedsoborowe „kazania katechizmowe”, a homiletyczne wskazania II Soboru Watykańskiego nie są znane. – Homilia jest homilią, gdy znajduje się w niej Słowo Boga, celebracja liturgiczna i życie chrześcijańskie. Jeżeli homilia nie dotyka tych trzech rzeczy, jest kulawa - stwierdził ks. Dyk.

Profesor KUL zauważył, że kaznodzieje miewają problem ze zrozumieniem istoty zestawionych ze sobą tekstów biblijnych, dlatego nowy program przepowiadania Słowa Bożego zawierać będzie syntezę ukazująca temat przewodni danej celebracji liturgicznej. Swoistym ‘novum’ ma być również wyraźniejsze akcentowanie znaczenia liturgii, jako urzeczywistnienie słowa Bożego i uobecnienie misterium zbawienia. Homilia ma również promować styl chrześcijańskiego życia przemienionego przez Eucharystię i zachęcać wierzących do niesienia Ewangelii w swoim codziennym życiu.

Rok duszpasterski 2017/2018 ma upłynąć pod hasłem „Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego” (por. Dz 2,38) i koncentrować się na przypomnieniu wiernym znaczenia sakramentu bierzmowania. O skutkach sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej mówił bp Wiesław Śmigiel.

Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej podkreślił nierozerwalność bierzmowania z sakramentem chrztu. Wskazał, że już w Kościele pierwotnym istniała duża świadomość związku pomiędzy tymi dwoma sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. – Bierzmowanie jest dopełnieniem chrztu prowadzącym do głębszego zjednoczenia z Chrystusem – wskazał hierarcha. Według biskupa znakiem tej nierozerwalności jest zachowanie przy bierzmowaniu imienia z chrztu oraz, jeżeli jest to możliwe, wybór rodzica chrzestnego na świadka bierzmowania.

Zdaniem biskupa Śmigla, tak jak chrzest jest włączeniem do wspólnoty Kościoła, tak bierzmowanie jest posłaniem i zachętą do apostolatu. – Dlatego tak ważne jest, aby kandydatów do bierzmowania nie tyle przygotowywać do przyjęcia sakramentu, jako celu, ale wprowadzać w żywy Kościół, przez zaangażowanie w życie parafii – stwierdził. Przypomniał również, że przez ten sakrament wierni powołani są do kultu Bożego i służby drugiemu człowiekowi.

Referat bp Wiesława Śmigla wpisywał się w podjęte podczas dwudniowych obrad Komisji Duszpasterskiej KEP zagadnienia, przypominające istotę sakramentu bierzmowania. Zaproponowane przez pastoralistów wnioski mają posłużyć do usystematyzowania i pogłębienia treści poświęconych sakramentowi bierzmowania.

Wraz z nowym programem duszpasterskim Kościół w Polsce skieruje do diecezji wskazania dotyczące lepszego przygotowania do sakramentu bierzmowania. Jak dowiedziała się KAI projekt takiego dokumentu opracowuje właśnie Komisja Wychowania KEP. Zostanie on przedstawiony biskupom na marcowym zebraniu plenarnym episkopatu.

Posiedzenie Komisji Duszpasterskiej KEP odbywało się 19-20 stycznia br. w siedzibie Caritas Polska, przy ul. Okopowej.

KAI

« 1 »