Prace nad nową podstawą programową katechezy rozpoczęła 14 lutego br. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformował jej przewodniczący bp Marek Mendyk, tego dnia oficjalnie swoje prace rozpoczął zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.
- Chodzi m.in. o większy nacisk na przekazanie konkretnej wiedzy religijnej – powiedział w rozmowie z KAI członek Komisji Wychowania Katolickiego ks. prof. Piotr Tomasik.
Obrady Komisji dotyczyły m.in. obecnej reformy szkolnej tzn. dostosowania do jej wymogów dotychczasowych programów. Wiadomo, że na początek roku szkolnego, 1 września 2017 r. nie będzie możliwe przygotowanie nowych programów i podręczników, więc Komisja wypracowuje pewne tymczasowe projekty i koncepcje, które zostaną przekazane do akceptacji biskupów. Nastąpi to podczas marcowego zebrania plenarnego Episkopatu Polski.
Ks. prof. Tomasik powiedział w rozmowie z KAI, że rozpoczęte dziś prace nad nową podstawą programową potrwają około dwóch lat. Tyle trwało przygotowanie takiego dokumentu po zmianie systemu szkolnego w 1999 r. "Przyjrzymy się uważnie, co się udało a co nie, a żeby nie popełnić błędów, będziemy działać troszkę wolniej po to, żeby dać dokument" – zapowiada członek Komisji.
Nawiązując do obecnie wprowadzanej reformy szkolnictwa, ks. Tomasik ocenił, że najważniejszym jej elementem jest nie tyle likwidacja gimnazjum co przywrócenie liceum. Dodał, że to jest bardzo ważna rzecz także dla nauczania religii, choć nie tylko dla niej, ale także dla przedmiotów humanistycznych.
"Chcemy, żeby dzięki czteroletniemu programowi nauczania religii, liceum opuszczał absolwent, który wie w co Kościół wierzy i czym żyje" – powiedział ks. prof. Tomasik. Przyznał, że w tej dziedzinie jest trochę elementów do przemyślenia, być może - jak dodał - pewne koncepcje trzeba będzie zmienić.
"Tu chodzi o życie Ewangelią, a żeby żyć Ewangelią, wykształcony, inteligentny człowiek musi posiąść konkretną wiedzę religijną. Dotychczasowe programy niekiedy nie w pełni tę wiedzę przekazywały" – przyznał profesor UKSW dodając, że "trzeba ustawić nowe podstawy tak, by odpowiadały na współczesne wyzwania."
Poprzednia podstawa programowa pochodziła z roku 2001 r. "Nadszedł czas, żeby zmienić ten dokument, przejrzeć dotychczasowe założenia, nawet niezależnie od obecnej reformy. Zmienia się adresat katechezy oraz kontekst, w której jest prowadzona" - zaznacza ks. Tomasik.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP jest odpowiedzialna za programy katechetyczne, katechizację w przedszkolach, szkołach publicznych i prywatnych, w tym katolickich. Zakres działań tego gremium obejmuje także wychowanie w rodzinie, w szkole, w organizacjach a także kształcenie katechetów. Komisja zajmuje się zagadnieniem wychowania młodzieży, także akademickiej. Organizuje spotkania, pielgrzymki, rekolekcje oraz zjazdy na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Przewodniczącym Komisji jest bp Marek Mendyk.
KAI/BP KEP