Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dzisiaj okres Wielkiego Postu, który potrwa 7 tygodni. Cechą charakterystyczną tego okresu w obrządku wschodnim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne.
Dzisiaj oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału. Nie ma natomiast zwyczaju posypywania głów popiołem.
Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne. W środy i piątki odbywa się Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę.
W pozostałe dni odmawia się godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych. Mimo że w liturgii wschodniej nie ma zwyczaju odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.
Wierni są zachęcani do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, skorzystania z Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymania się od zabaw i praktykowania postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka.
W tym roku Kościół greckokatolicki i rzymskokatolicki będą świętować Wielkanoc w tym samym czasie – 16 kwietnia.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
KAI