W poniedziałek 13 marca o godz. 11.00 w Warszawie rozpoczęło się 375. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Główne tematy to duszpasterstwo rodzin i towarzyszenie osobom, których małżeństwa się rozpadły oraz pomoc Syrii.
- Zebranie plenarne to zgromadzenie biskupów, którzy podejmują konkretne decyzje i przypominają nauczanie Kościoła – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wśród tematów, nad którymi obradują biskupi, oprócz duszpasterstwa rodzin i pomocy ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie, wymienia m.in.: podsumowanie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech, proces beatyfikacji Alcide De Gasperi i Roberta Schumana, kwestię przygotowania do sakramentu bierzmowania a także obchody dnia czytania Biblii, który będzie przypadał w drugą niedzielę po Wielkanocy.
Obrady 13 i 14 marca odbędą się z udziałem gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.
Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. o godz. 16.30 w Bazylice Świętego Krzyża. Eucharystia będzie sprawowana w intencji Ojca Świętego Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.
BPKEP
Zobacz też: >>Tematyka obrad >>Obsługa medialna