Polscy pielgrzymi modlili się przy Bożym Grobie w Jerozolimie za Ojczyznę i rządzących państwem

W intencji Ojczyzny i rządzących oraz za wszystkich Polaków w kraju i za granicą sprawowana była Msza św. przy Bożym Grobie w Jerozolimie, w której uczestniczyli pielgrzymi z Kalwarii Zebrzydowskiej. „Bądźmy dla świata wiarygodnymi świadkami pustego grobu” - zaapelował w homilii kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Azariasz Hess OFM.

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Kazimierza Górnego modlono się także w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego, a także za przewodników kalwaryjskich. Oprócz pielgrzymów z Polski wokół Grobu Pańskiego zgromadzili się ojcowie i bracia franciszkanie posługujący w jerozolimskiej bazylice. Kapłani sprawowali liturgię w komorze grobowej, na ołtarzu-ławie, w miejscu złożenia ciała Jezusa.

W homilii kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Azariasz Hess podkreślał wdzięczność polskich pielgrzymów za pragnienie Mikołaja Zebrzydowskiego, by stworzyć w Kalwarii „polską Jerozolimę”.

„Przybywamy tu z wielkim wzruszeniem, by na własne oczy przekonać się, że grób Jezusa jest pusty. Jezus zwyciężył śmierć, a Jego krzyż pozostaje dziś dla nas znakiem miłości, przebaczenia i Bożego pokoju” - mówił kaznodzieja.

Zakonnik zaapelował do pielgrzymów, by dotknięcie Bożą łaską w miejscu śmierci i zmartwychwstania Jezusa zaowocowało świadectwem codziennego życia, gdyż każdy chrześcijanin jest posłany, by głosić Dobrą Nowinę. „Bądźmy wiarygodnymi świadkami pustego grobu Jezusa!” - prosił.

Blisko 90-osobowa pielgrzymka z Kalwarii Zebrzydowskiej do Ziemi Świętej rozpoczęła się w sobotę 11 marca. Pobyt polskich pielgrzymów, wśród których są kard. Stanisław Dziwisz, bp Kazimierz Górny oraz ojcowie i bracia bernardyni, związany jest z poświęceniem mozaiki Matki Bożej Kalwaryjskiej, umieszczonej w bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie. Uroczystość odbyła się w ubiegłą niedzielę.

Kard. Stanisław Dziwisz podczas wizyty w Jerozolimie odwiedził Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Wizyta długoletniego sekretarza św. Jana Pawła II miała charakter prywatny. „Nasza historia, od samego początku, jest głęboko złączona z narodem wybranym. Chcę okazać solidarność i szacunek dla narodu, który tyle wycierpiał, zachowując jednocześnie pamięć o tym, że z powodu nazizmu boleśnie został dotknięty również nasz naród” - powiedział metropolita senior archidiecezji krakowskiej w rozmowie z KAI.

KAI

« 1 »