Istotą programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019 jest ożywienie sakramentu bierzmowania w osobach, które go przyjęły, nawet kilkadziesiąt lat temu, i przypomnienie, do czego on zobowiązuje i uzdalnia – wyjaśnił ks. Jan Bartoszek z sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP, podsumowując spotkanie tejże komisji, które odbyło się w minioną środę w Porszewicach w archidiecezji łódzkiej.
Celem spotkania komisji, które odbyło się pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP, było przedstawienie szczegółowych pomysłów realizacji dwuletniego programu duszpasterskiego na lata 2017-2019 wraz z konkretnymi wyzwaniami i przestrzeniami do zagospodarowania.
KONTYNUACJA CYKLU CHRZCIELNEGO
Program duszpasterski na lata 2017-2019, zatytułowany „Duch, który umacnia miłość” będzie kontynuacją czteroletniego cyklu chrzcielnego, realizowanego w Kościele polskim w minionych latach. „Po czasie pracy nad świadomością chrzcielną, chcemy pochylić się nad świadomością, tego, że winniśmy być narzędziami Ducha Świętego i przemiany świata” - wyjaśniał we wprowadzeniu do obrad przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, abp Wiktor Skworc.
Tę myśl kontynuował także ks. Jan Bartoszek, który, omawiając tematykę pierwszego roku z dwuletniego cyklu podkreślał konieczność pokazywania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w ich wzajemnej zależności.
Pierwszy rok programu ma być poświęcony na odkrywanie darów Duch Świętego, drugi zaś na poznawanie misji, czyli zadań, które osoby ochrzczone i bierzmowane podejmują w mocy Ducha Świętego. Ten podział ilustrują hasła zaproponowane na poszczególne lata: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” - w pierwszym roku i „W mocy Ducha Świętego” - jako hasło na drugi rok. Dlatego też program w swoich założeniach ma prezentować konkretną wizję i kierunki działań, odpowiadające współczesnym wyzwaniom, które będą mogły być uszczegółowione na poziomie diecezji i parafii.
ODKRYWANIE DUCHA ŚWIĘTEGO JAKO OSOBY
Zachęta do poznawania Ducha Świętego, jako Osoby, a nie tylko dawcy darów, to jedna z głównych myśli przygotowywanego programu duszpasterskiego. „Często uczymy o darach Ducha Świętego, zapominając jakby, że to On sam jest największym darem od Zmartwychwstałego" – wyjaśniał ks. Bartoszek.
Jak podkreślał abp Skworc, program duszpasterski dedykowany jest wszystkim wiernym, nie tylko osobom, które przygotowują się do przyjęcia bierzmowania.
„Bardziej chcemy uświadomić fakt bierzmowania, to, że większość naszego społeczeństwa była bierzmowana i do tego spotkania z Duchem Świętym warto powracać. On przychodzi do nas w bogactwie swojej Osoby, które jest dla nas wyposażeniem na drogę chrześcijańskiego życia, byśmy działali w duchu Ewangelii i urzeczywistniali naukę Chrystusa” - wyjaśniał hierarcha.
Z kolei ks. dr Krzysztof Piechaczek, prezentujący szczegółowe założenia programu duszpasterskiego, przypominał, że odkrycie osoby Ducha Świętego i tajemnicy Pięćdziesiątnicy jest konieczne dla zrozumienia roli Kościoła we współczesnym świecie. Odkrywanie tej tajemnicy ma się dokonywać poprzez realizowanie czterech celów zaproponowanych w przygotowywanym programie duszpasterskim.
Pierwszy z nich, to cel ewangelizacyjny, realizowany poprzez różne formy towarzyszenia i przepowiadania, a także tworzenie środowisk wzrostu i dojrzewania wiary. Drugim jest cel inicjacyjny, oparty na doświadczeniu katechumenów i członków grup formacyjnych a polegający na wprowadzeniu w tajemnicę wiary i włączeniu w misterium zesłania Ducha Świętego. Trzeci, określony mianem celu formacyjnego, rozumiany jest jako jako potrzeba intensywnego budzenia świadomości bycia obdarowanym przez Ducha Świętego. Cel społeczny powinien być realizowany na podstawie rozeznania darów i zadań osób bierzmowanych i powinny towarzyszyć mu konkretne propozycje zaangażowania, możliwe do zrealizowania na poziomie parafialnym.
OŻYWIENIE WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ
Jak zauważył abp Skworc, skuteczna realizacja programu duszpasterskiego na lata 2017-2019 wymaga „sprzymierzeńców”, nie tylko w postaci kapłanów, ale też m.in. rad duszpasterskich, wspólnot parafialnych i mediów katolickich, świadomych, że działają pod natchnieniem Ducha Świętego. Dlatego jednym z najważniejszych postulatów programu duszpasterskiego jest ożywienie wspólnoty parafialnej, na przykład poprzez prowadzenie katechez parafialnych dla osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentów, a także dla ich rodziców.
Troska o katechezę prowadzoną przy parafiach powinna być też odpowiedzią na niewłaściwe utożsamienie lekcji religii udzielanych w szkołach z katechezą parafialną, służącą pogłębianiu wiary. To właśnie we wspólnocie parafialnej, podczas katechez powinno odbywać się przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania tak, aby było ono połączone z budowaniem więzi ze wspólnotą parafialną. Jak wspominał ks. Bartoszek, to właśnie parafia powinna być podstawowym miejscem, w którym dokonuje się formacja człowieka.
„Program katechezy szkolnej częściowo przygotowuje do przyjęcia sakramentu bierzmowania, ale ważny jest też aspekt liturgiczny. Chodzi o to, aby młodzież rozmodlić. Tego nie dokona się w szkole” - wyjaśniał kapłan. Podkreślał, że każdy moment i każda sytuacja powinny być wykorzystywane dla ewangelizacji, z odpowiedzialności za którą nie zwalnia nauczanie religii w szkołach. Ponadto, jak zauważa kapłan, roli katechez parafialnych nie zastępują także działania ruchów i wspólnot, które odpowiadają potrzebom jedynie części parafian.
Ważnym elementem ożywienia wspólnoty parafialnej i przywrócenie w niej świadomości tego, że bierzmowanie jest darem dla całej parafii miałyby być parafialne dziękczynienia za bierzmowanie.
„Nie w każdej parafii jest udzielany ten sakrament, parafianie nieraz nie wiedzą nawet, że ktoś z ich wspólnoty parafialnej przyjął bierzmowanie. Dlatego chcemy wprowadzić takie nabożeństwo dziękczynne, po przyjęciu przez młodych bierzmowania” - mówił ks. Bartoszek.
NOWE MATERIAŁY FORMACYJNE
Pomocą w realizacji programu duszpasterskiego i zarazem nowością, będzie opracowanie materiałów formacyjnych w formie 5 zeszytów, które trafią do duszpasterzy w parafiach na terenie całej Polski. To odpowiedź na prośbę księży, którzy sygnalizowali potrzebę przygotowania programu duszpasterskiego w praktycznej formie, przydatnej w codziennej pracy z wiernymi. Dlatego powstały osobne zeszyty: homiletyczny, katechetyczny, liturgiczny, mariologiczny i teologiczno-pastoralny. Większość materiałów jest już przygotowana, a w ostatecznym kształcie zostaną one przekazane biskupom podczas czerwcowego zebrania plenarnego KEP.
Spotkanie Komisji Duszpasterskiej KEP odbyło się w minioną środę w ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach, w archidiecezji łódzkiej. Jak wyjaśnił przewodniczący komisji abp Skworc, wyjazdowy charakter spotkania miał na celu poznanie jednego z miejsc, które służą dziś działalności formacyjnej w Kościele. Także w przyszłości spotkania komisji będą połączone z poznawaniem ośrodków duszpasterskich i miejsc ważnych dla lokalnego Kościoła.
W spotkaniu wzięli udział także m.in. reprezentanci konsult zakonnych męskiej i żeńskiej – zgodnie z założeniem, aby przygotowywany przez komisję program był konsultowany, a następnie przyjęty w jak najszerszym gronie duszpasterzy i wspólnot.
abd/KAI
Fot. ilustracyjne: Episkopat.pl