List Gratulacyjny z okazji 25-lecia sakry biskupiej przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego Ojciec Święty Franciszek. List będzie odczytany podczas jubileuszowej Mszy św. w katedrze poznańskiej w niedzielę 26 marca.
Abp Stanisław Gądecki został konsekrowany biskupem 25 marca 1992 roku. W liście z okazji 25-lecia jego święceń biskupich Ojciec Święty Franciszek pisze m.in. o działalności abp. Gądeckiego w Konferencji Episkopatu Polski, na polu dialogu z innymi religiami i z osobami niewierzącymi, a także o jego pracach w dykasteriach Kurii Rzymskiej, zwłaszcza w Kongregacji Nauki Wiary i podczas Synodu Biskupów, a także w Radzie Konferencji Episkopatów Europy. Na zakończenie listu życzy obfitości darów Bożych i udziela swego błogosławieństwa. Prosi też o modlitwę.
Publikujemy polskie tłumaczenie listu Papieża:
Czcigodnemu Bratu Stanisławowi Gądeckiemu Arcybiskupowi Metropolicie Poznańskiemu
W ścisłej łączności z braćmi biskupami, którzy w różnych częściach świata głoszą Ewangelię, chętnie wspieramy ich i ich przedsięwzięcia pasterskie naszymi modlitwami. Teraz w szczególny sposób pragniemy pozdrowić Ciebie, Czcigodny Bracie, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzić będziesz srebrny jubileusz Twoich święceń biskupich. Daje to nam szczególną okazję, by złożyć Ci serdeczne gratulacje i wyrazić najlepsze życzenia, a zarazem wspomnieć ważniejsze dokonania, które miały miejsce w czasie Twego gorliwego pasterskiego posługiwania.
Jako Syn Prymasowskiej Stolicy Gnieźnieńskiej, po ukończeniu studiów, jakim pilnie oddawałeś się w seminarium, dnia 9 czerwca 1973 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk czcigodnego sługi Bożego księdza Stefana Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Doceniając wagę Pisma Świętego w życiu duchowym i codziennej pracy duszpasterskiej, poświęcałeś się studiom biblijnym w Rzymie i Jerozolimie, a następnie, powróciwszy do Polski, starałeś się przekazać miłość do słowa Bożego słuchaczom w licznych instytutach akademickich, w różnoraki sposób ukazując jego piękno i pożytek.
Dnia 1 lutego 1992 roku Święty Jan Paweł II ustanowił Ciebie Biskupem Tytularnym Rubiceńskim i Biskupem Pomocniczym wspólnoty kościelnej, do której należałeś. Dnia 28 marca roku 2002 tenże znamienity Nasz Poprzednik podniósł Ciebie do godności Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego.
Miło Nam jest wspomnieć o Twoim staraniu o kandydatów do kapłaństwa i o kształceniu samych kapłanów, a także o głoszeniu nauki chrześcijańskiej poprzez kazania, ćwiczenia duchowne i komentarze teologiczne. Odwiedzając parafie i inne wspólnoty, a także spotykając się z duchowieństwem i wiernymi świeckimi starałeś się ustawicznie głosić zbawienne prawdy i należycie je wyjaśniać.
Wyróżniałeś się także w Konferencji Episkopatu Polski, pracując z rozeznaniem w różnych komisjach i roztropnie sprawując obowiązek Przewodniczącego, troszcząc się bardzo o duchowy postęp wiernych polskich i podejmując działania wespół z cywilnymi władzami dla dobra Ojczyzny i Kościoła.
Bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej, ustawicznie prowadziłeś dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi. Z wielkim poświęceniem podejmowałeś ważne prace w dykasteriach Kurii Rzymskiej, zwłaszcza w Kongregacji Nauki Wiary i podczas Synodu Biskupów, a także w Radzie Konferencji Episkopatów Europy.
Z okazji zatem Twego jubileuszu święceń biskupich, gratulując Twojej apostolskiej gorliwości, życzymy Ci obfitości darów Bożych. Znakiem i dowodem tego niech będzie Nasze Błogosławieństwo Apostolskie, którego za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, chętnie udzielamy Tobie, także i z tym zamiarem, by zostało przekazane wszystkim powierzonym Twej pieczy, sami zaś usilnie prosimy Was o modlitwę, byśmy mogli ten niezwykle odpowiedzialny Piotrowy obowiązek ofiarnie i skutecznie pełnić.
Z Watykanu, dnia 20 lutego, roku 2017, Pontyfikatu Naszego czwartego
Franciszek
Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/Episkopat.pl