Modlitwa za chorych w Światowym Dniu Autyzmu

Dzieci z autyzmem, ich rodzice, nauczyciele i katecheci w Światowym Dniu Autyzmu 2 kwietnia wzięli udział we wspólnej modlitwie w różnych kościołach w Polsce.

„Chcemy, żeby wierni patrzyli szerzej na sytuację chorych dzieci. One są wartościowe, bez względu na swoją chorobę” – mówił w bazylice katedralnej płockiej ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta. Po Mszy św. w niebo poszybowały niebieskie balony – kolor niebieski symbolizuje autyzm.

„Wśród nas są ludzie zepchnięci na margines społeczny z powodu swojej choroby, a przecież oni są w pełni wartościowi. Jezus przyszedł do wszystkich, także do nich. Mamy ich dostrzegać w naszym otoczeniu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że niosą oni krzyż w postaci swojej choroby i powinniśmy pomóc im ten krzyż dźwigać” - uważał ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

Duszpasterz zachęcił też do tego, aby w szerszej perspektywie patrzeć na swoje otoczenie: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (Mt 7,12)” – cytował inicjator modlitwy w Światowym Dniu Autyzmu.

W Mszy św. w bazylice katedralnej uczestniczyły dzieci chore na autyzm wraz z rodzicami, ich nauczyciele i katecheci.

Inauguracją wydarzenia w Lublinie była zaś była Msza św. odprawiona w Kościele Akademickim KUL w intencji osób z autyzmem, ich rodzin, terapeutów, lekarzy, nauczycieli i wolontariuszy. Przewodniczył jej ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL. Od wielu lat jest on związany ze środowiskiem osób chorych na autyzm oraz ich rodzinami. Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie stanowi też przedmiot jego zainteresowań naukowych.

Po Mszy na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbyło się spotkanie otwarte dla mieszkańców Lublina. Zwrócono na nim uwagę na wagę wczesnego rozpoznawania i diagnozowania autyzmu, ale także na izolację czy nawet dyskryminację, jakich doświadczają osoby dotknięte autyzmem i ich rodziny.

Od niedzielnego wydarzenia rozpoczęły się obchody Lubelskich Dni Autyzmu. W ich ramach w kwietniu i maju odbędzie się wiele wydarzeń: bezpłatne badania przesiewowe, konsultacje, otwarte spotkania konsultacyjne, warsztaty szkoleniowe, a także Piknik Żeglarski.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ w 2008 r. Pomysłodawcą był Katar. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja wiedzy i podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

na pdst. KAI

« 1 »