- Walka o obecność chrześcijaństwa w naszym życiu to walka o podstawowe wartości, potrzebne społeczeństwu i samemu państwu - powiedział dziś w Warszawie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér. Polityk uczestniczy w konferencji naukowej poświęconej obchodom 90. rocznicy urodzin kard. Ratzingera/Benedykta XVI. W spotkaniu uczestniczą polscy politycy i biskupi oraz przedstawiciele parlamentów i rządów państw europejskich.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér zwrócił uwagę, że wiara zawsze miała ogromne znaczenie w historii w tworzeniu państwowości i narodu.
Przypomniał słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w polskim parlamencie, że sensem istnienia państwa jest zabezpieczenie bytu dla wspólnoty narodu. - Bez silnej tożsamości człowieka nie ma poczucia bytu całego narodu i państwa - powiedział węgierski polityk.Przyznał, że coraz częściej dochodzi do manipulowania ludzką tożsamością. Wskazał, że jednym ze współczesnych zagrożeń tożsamości narodowej jest globalizacja. - Wielu chciałoby w imię globalizacji pogrzebać autonomię państwa. Wiemy, że globalizacji nie da się zatrzymać. (...) Jednak eliminacja wad globalizacji możliwa jest dzięki wartości poszczególnych państw.
Przypomniał również przestrogę papieża Benedykta XVI przed szerzącym się dyktatem relatywizmu, który zabija pojęcie prawdy.- Mamy szczególną odpowiedzialność realizowania takiej polityki, która opiera się na człowieku. Chcemy chronić rodzinę i społeczeństwo, szanując tożsamość i kulturę narodu - powiedział Kövér. Stwierdził, że Europa nie może być antydemokratycznym imperium sterowanym centralnie. Muszą to być rodziny demokratycznie współrządzone.
Węgierski polityk przyznał, że w czasach kryzysu europejskiego trzeba przywrócić konsensus moralny. - Walka o obecność chrześcijaństwa w naszym życiu to walka o podstawowe wartości, potrzebne społeczeństwu i samemu państwu - podkreślił.
Prezydent Andrzej Duda, w przesłanym do uczestników konferencji liście przypomniał, że Benedykt XVI kontynuował dwa nurty pontyfikatu jego poprzednika, Jana Pawła II: wyrazista afirmacja tożsamości chrześcijańskiej oraz dialog Kościoła ze światem. Przypomniał słowa z encykliki "Caritas in veritate", w których papież przypominał, że Kościół nie proponuje technicznych rozwiązań jest jak najdalszy do mieszania się rządów państw, jednakże musi wypełniać w każdym czasie misję prawdy na rzecz społeczeństwa na miarę człowieka, jego godności i powołania.
- Polski model stosunków między państwem a Kościołem ewaluował przez wieki w duchu szacunku i respektowania autonomii, umożliwiając owocną współpracę w oparciu o zasadę pomocniczości - stwierdził prezydent.
Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że "bogactwo, przejrzystość i precyzja nauczania Benedykta XVI sprawia, że jego dorobek ma wielkie znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale również dla współczesnego świata, zwłaszcza Europy". Przyznał, że trudno mówić o państwie nie poruszając kwestii podstaw stanowionego prawa.
Marszałek Senatu przytoczył słowa Benedykta XVI, który przypomniał w niemieckim Bundestagu, że cywilizacja Europejska powstała ze spotkania Jerozolimy, Aten i Rzymu, ze spotkania wiary w Boga Izraela, filozoficznego rozumu Greków i prawnej myśli Rzymu.
- Patrząc dzisiaj na kryzys Europy: utratę poczucia bezpieczeństwa ze względu migracji i terroryzmu, utratę ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, kryzys rodziny, niską dzietność, głęboką samotność wielu osób i zanik etosu niektórych zawodów, musimy zapytać, jakie są jego przyczyny i jakie są sposoby wyjścia - stwierdził marszałek.
Przyznał, że potrzeba dziś odważnych polityków, którzy nie będą bali się powrotu do źródeł.
Z kolei marszałek Sejmu, Marek Kuchciński przyznał, że koncepcja państwa płynąca z nauki kard. Ratzingera i Benedykta XVI stanowi dobre wskazanie i dobry punkt oparcia dla osób sprawujących władzę, dlatego warto z nich korzystać.
Marszałek Sejmu przypomniał, że jednym z przedmiotów zainteresowania papieża były podstawy działalności społeczeństw, a w śród nich szczególne miejsce zajmowała godność ludzka. Wskazał, że powinna być ona fundamentem stanowionego przez państwo prawa. - Te fundamenty pochodzą z porządku wyższego, dlatego powinny być nietykalne i mieć pierwszeństwo wobec każdej decyzji politycznej oraz norm prawnych - powiedział Marek Kuchciński.
Podczas konferencji referaty wygłoszą m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller, metropolita wrocławski abp Józef Kupny i ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
KAI
Zdjęcie: E. Bartkiewicz/ BP KEP