W najbliższą sobotę w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa „Primas Poloniae - 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. niezwykle rzadko prezentowany Złoty Kodeks Gnieźnieński oraz najważniejsze muzealia i archiwalia związane z osobami i posługą Prymasów Polski.
„Zapraszając na wystawę poświęconą 600-leciu prymasostwa w Gnieźnie podkreślamy, że cała katedra gnieźnieńska wraz z jej bogactwami, eksponowanymi w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz przechowywanymi w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, jest wyrazem troski Prymasów Polski” – mówi kustosz wystawy Bartosz Przybyła. Jak dodaje, ekspozycja podzielona została na sześć paneli tematycznych: arcybiskupi koronatorzy, Primus Princeps – INTERREX, Legatus Natus, Prymasi okresu zaborów, Prymasi wolnej Polski i współczesność.
„Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą wyłącznie ze zbiorów własnych, a więc zarówno Muzeum jak i Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. W pierwszy i drugi dzień wystawy, wystawimy „Złoty Kodeks Gnieźnieński”. Pokażemy również dokument z 1451 roku, w którym król Kazimierz Jagiellończyk zastrzega arcybiskupowi gnieźnieńskiemu koronację króla. Na kilka dni pojawi się na wystawie także tzw. Legatus Natus z 1515 roku, czyli dokument, w którym papież Leon X kreuje arcybiskupa Jana Łaskiego legatem urodzonym. Zabytki archiwalne, ze względu na swoją wrażliwość na światło oraz zmiany temperatury i wilgotności, będą eksponowane rotacyjnie” – tłumaczy Bartosz Przybyła.
Zmiany ekspozycji z zabytkami rękopiśmiennymi będą dokonywane co 3-4 tygodnie. Ze zbiorów skarbca katedralnego (Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej) pokazany zostanie także m.in.: kielich królewski tzw. Kielich Dąbrówki z XII wieku, używany podczas koronacji w katedrze gnieźnieńskiej w 1295 i 1300 roku. Ponadto pektorał kard. Ledóchowskiego (tzw. krzyż wygnańców), liczne stroje liturgiczne – kapy, dalmatyki, ornaty Prymasów m.in.: abp. Mikołaja Prażmowskiego, abp. Jana Wężyka, abp. Toedora Potockiego, abp. Antoniego Ostrowskiego. Zobaczyć będzie można także nie eksponowane nigdy w gnieźnieńskim muzeum kielichy abp. Floriana Stablewskiego i abp. Stanisława Szembeka.
Wystawa zostanie otwarta przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w sobotę 22 kwietnia. Uroczystość odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej o godz. 10.30. Ekspozycję będzie można oglądać przez cały rok, aż do kolejnych uroczystości świętowojciechowych w 2018 roku, które oficjalnie zakończą obchody 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie.
KAI