Niech wstawiennictwo św. Jana XXIII wspiera każdego z was w budowaniu tego kościoła, a nade wszystko w budowaniu własnego życia w oparciu o Chrystusa, który jest naszym kamieniem węgielnym – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy kościół w podpoznańskich Komornikach.
Wmurowany 21 kwietnia kamień węgielny świątyni pochodzi z najstarszej katedry na ziemiach polskich. „W imię Trójcy Przenajświętszej, na chwałę Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych i Świętych Pańskich, w 55. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II, w roku setnej rocznicy objawień fatimskich, miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, który pochodził z katedry poznańskiej i został poświęcony przez papieża Franciszka” – brzmiały pierwsze słowa aktu wmurowania umieszczonego w murze świątyni.
W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poruszył zagadnienie symboliki kamienia węgielnego, biblijne odniesienie tego znaku do Chrystusa i do każdego chrześcijanina.
„Każdy z wierzących jest «żyjącym kamieniem» budowli, którą jest Kościół, «żywe kamienie» to wszyscy, którzy mają życie z Chrystusa, wszyscy, którzy życiem, jakie jest w Chrystusie, obdarowują innych” – mówił abp Gądecki.
„Taka jest rzeczywistość Kościoła. Kościół to Chrystus i my, Chrystus z nami. Kościół opiera się na Chrystusie, jest przez niego wspierany i nie może być od Niego oddzielony” – podkreślił metropolita poznański.
Przewodniczący Episkopatu zauważył, że każda próba wykluczenia Chrystusa z życia człowieka kończy się tragicznie, a ludzie pozbawieni fundamentu Bożego przyczyniają się często do rozpadu cywilizacji i kultury. „Jeśli w budowaniu domu twojego życia napotykasz na tych, którzy pogardzają Chrystusem, fundamentem na którym budujesz, nie zniechęcaj się” – przekonywał metropolita poznański.
Abp Gądecki zauważył także, że każdy, kto opiera się na Bogu, ten nie oddala się od ludzi, ale staje się im bliższy. Wskazał na patrona parafii, św. Jana XXIII, po którym został obraz uśmiechniętej twarzy i dwojga szeroko rozwartych ramion obejmujących uściskiem cały świat.
Jak mówi KAI ks. Tomasz Ren na terenie parafii św. Jana XXIII mieszka blisko 3 tysiące wiernych. Liczba mieszkańców tej części Komornik w ostatnich latach gwałtownie wzrasta ze względu na budowane tam domy jednorodzinne, stąd nowa parafia, utworzona w 2015 r.
Zdaniem architekta świątyni, Borysa Siewczyńskiego, budowany kościół położony jest w bardzo szczęśliwym miejscu, na wzniesieniu. Dominującym elementem świątyni będzie wieża o wysokości 32 metrów, bryła kościoła o jednonawowym wnętrzu z transeptem stanowi połączenie tradycji i nowoczesności. We wrześniu br. zostanie ukończona budowa domu parafialnego i probostwa położonego obok kościoła.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, ofiarodawcy terenu pod budowę kościoła i przedstawiciele firm budowlanych.
ms/KAI
Zdjęcie ilustracyjne: archpoznan.pl