„Weź i czytaj!” to hasło pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, które będzie miało miejsce 30 kwietnia, w Niedzielę Biblijną. Organizatorami akcji są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W Łagiewnikach, Warszawie, Lublinie i Szczecinie przygotowano z tej okazji okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa. Oficjalna Msza św. inauguracyjna obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbędzie się o godzinie 7:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
Inspiracją do zorganizowania Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W tym dniu w kościołach będzie miała miejsce uroczysta lektura wybranych tekstów z „Listu do Galatów” z odpowiednim nawiązaniem do Niedzieli Biblijnej. Wierni w parafiach otrzymają „Chleb życia”, czyli pojedyncze fragmenty „Listu do Galatów” na karteczkach, by mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst w swoim Piśmie Świętym, uważnie przeczytać i rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej.
Jak wskazują organizatorzy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę.
„Pismo Święte to list Pana Boga do każdego z nas” – przypomina rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
- W imieniu księży biskupów bardzo serdecznie zachęcam do tego, aby pójść za wezwaniem „Weź i czytaj!”. To jest kontynuacja 1050-lecia Chrztu Polski. Dla nas, ludzi ochrzczonych Pismo Święte jest naszym skarbem. Jest listem Pana Boga do każdego z nas – powiedział Rzecznik KEP.
Uroczystości związane z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego będą transmitowały m.in. Telewizja Polska, Polskie Radio, TV Trwam, Radio Maryja oraz diecezjalne rozgłośnie radiowe.
md/BPKEP