10 tysięcy wiernych na odpuście w Krzeszowie

Blisko 10 tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił emerytowany arcybiskup wrocławski Marian Gołębiewski.

W Krzeszowie 15 sierpnia rzesze wiernych modliły się przed wizerunkiem Matki Bożej, wspominając Jej przeniesienie z ciałem i duszą do nieba. Sumę odpustową poprzedził program muzyczny pt. „Ave Maria”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył emerytowany arcybiskup wrocławski Marian Gołębiewski. Obecny był również biskup senior Stefan Cichy, kapłani z diecezji legnickiej, a także z Czech, Niemiec i Rumunii. Na uroczystości przybyły siostry Benedyktynki, które w Krzeszowie, u stóp Matki Bożej każdego dnia zanoszą swoje modlitwy. Obecne były także siostry zakonne z innych zgromadzeń, przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych, reprezentanci Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, Narodowe Siły Zbrojne oraz rzesze pielgrzymów z różnych stron Polski.

W homilii abp Marian Gołębiewski mówił o biblijnej historii zbawienia, w której ważną rolę odegrała Maryja. „W perspektywie Wniebowzięcia NMP chcemy też odczytać nasze powołanie, to, do czego wzywa nas Bóg dzisiaj. Bowiem wszyscy jesteśmy do czegoś wezwani. Każdy z nas ma swoją misję do spełnienia. Musimy jednak spojrzeć na to z perspektywy wiary, bowiem to Bóg nas powołuje. Od początku naszego życia jesteśmy w rękach kochającego Boga, podobnie było w życiu Maryi” – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że już w Księdze Rodzaju jest zawarta dobra nowina i zapowiedź zwycięstwa dobra nad złem, zapowiedź naszego zbawienia. „W tle jest druga Ewa, Niewiasta, której potomstwo zetrze głowę węża. Tą Niewiastą jest Maryja, która podczas zwiastowania pozwoliła prowadzić się Bogu. Ona staje się Bożą Rodzicielką, Jej życie zespoliło się z misją Jezusa Chrystusa. Konsekwencją tego jest Jej Wniebowzięcie” – mówił abp Gołębiewski.

„Co nam mówi to święto?” – pytał Kaznodzieja. „To, że naszym powołaniem jest niebo. Jezus wszedł tam, jako pierwszy po swoim zmartwychwstaniu, druga jest Maryja, w dalszej kolejności mamy być my” – przypomniał Ks. Arcybiskup. Podkreślił też, że współczesny człowiek bardzo często jest zbytnio przywiązany do doczesności, do ekonomii, dóbr materialnych, zdobyczy techniki. Zapomina zaś, że jego ojczyzną jest niebo i ku niemu należy kierować wzrok.

Ksiądz Arcybiskup zaznaczył też, że uroczystość Wniebowzięcia jest świętem ludzkiego ciała. „Ostatnie wieki ujawniły wielka profanację ciała. Dwie straszne wojny, obozy koncentracyjne, do tego aborcja i prostytucja, to są dowody sponiewierania człowieka. A przecież nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego” - mówił. Zachęcał też do tego, by troszczyć się o świątynię swojego ciała przez sakramenty, unikanie grzechu, pełnienie woli Boga i wpatrywanie się w przykład Maryi.

Abp Gołębiewski zwrócił również uwagę na to, że Wniebowzięcie przypomina również nam o 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. „Od samego początku zwycięstwo nad bolszewikami odczytywano, jako zwycięstwo Maryi. Mówiono, że był to cud nad Wisłą. Dziś wielu boi się tego słowa. A to przecież Bóg jest Panem dziejów ludzkich, naszego losu, On kieruje wszechświatem. Musimy pamiętać też, że Maryja przez wieki naszej historii szła z naszym narodem, prowadziła do Chrystusa” – mówił.

Na zakończenie w słowach modlitwy prosił Maryję, aby nadal wypraszała naszemu narodowi potrzebne łaski, byśmy nauczyli się rozmawiać ze sobą, budować ojczysty dom w oparciu o przykazanie miłości.

Uroczysta suma odpustowa zakończyła się poświęceniem ziół i kwiatów, oraz procesją z obrazem Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym.

Dalsza część świętowania odbyła się na placu, gdzie przygotowano scenę muzyczną. Odpustowi towarzyszył też kiermasz rękodzieła oraz wiele punktów gastronomii. Podczas wspólnego świętowania pielgrzymi i goście mogli wesprzeć swoimi ofiarami Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska.

Uroczystości odpustowe trwały już od soboty 12 sierpnia. W tym dniu z Legnicy wyruszyła piesza pielgrzymka z Legnicy, która dotarła do Krzeszowa w poniedziałek. W sobotę odprawiona została Droga Krzyżowa po krzeszowskiej Kalwarii liczącej 33 stacje męki Pańskiej.

W niedzielę 13 sierpnia odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Wojska Polskiego i innych formacji wojskowych. W poniedziałkowy wieczór zaś 14 sierpnia wyruszyła procesja maryjna z Ikoną krzeszowską po Kalwarii. To nabożeństwo maryjne zwieńczyła pasterka maryjna odprawiona o północy w bazylice.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP transmitowana była drogą internetową za pośrednictwem telewizji regionalnej TVT Zgorzelec.

Ks. Waldemar Wesołowski/ BPKEP

 
« 1 »