Zagadnienie misyjnej animacji i formacji młodzieży w Polsce było tematem jesiennego spotkania dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce. Odbyło się ono w dniach 12-13 września 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Spotkanie misyjne otworzył dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas, który zaprosił zebranych do wspólnego poszukiwania sposobów pozyskiwania młodzieży dla misji. Wprowadzenie do tematu przedstawił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, który przypomniał dotychczasowe akcje Komisji i Papieskich Dzieł Misyjnych na rzecz umisyjniania młodzieży, np. stację kongresową młodych w czerwcu 2015 r. czy coroczny konkurs „Mój szkolny kolega z misji”. Biskup Mazur zaproponował kilka zagadnień do pracy w grupach, m.in. jak dotrzeć do młodzieży z przesłaniem misyjnym oraz jak ożywić duchem misyjnym duszpasterstwo akademickie.
Wykład na temat formacji misyjnej młodzieży po Światowych Dniach Młodzieży przedstawił ks. Emil Parafiniuk, dyrektor krajowy Biura Organizacyjnego ŚDM. Zaakcentował on, że przygotowania polskiej młodzieży do wyjazdu na najbliższe ŚDM do Panamy wymagają formacji misyjnej, ponieważ spotka się tam ona ze społeczeństwem czekającym na Ewangelię (70% Indian jest jeszcze nieochrzczonych).
Doświadczenia w dziedzinie formacji misyjnej młodzieży zaprezentował ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, który przybliżył idee Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW.
Ks. Janusz Talik, dyrektor PDM diec. bielsko-żywieckiej, podzielił się doświadczeniem tworzenia Franciszkańskiej Grupy Misyjnej Dzieci i Młodzieży przy parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Stwierdził, że magnesem przyciągającym młodzież do grupy misyjnej jest możliwość zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka, zwłaszcza rówieśnika w krajach misyjnych. – Akcyjności musi jednak towarzyszyć odpowiednie przygotowanie duchowe – zaznaczył ks. Talik.
Ks. Dawid Stelmach, dyrektor PDM z archidiec. poznańskiej, podkreślił, że formacja misyjna najskuteczniej dokonuje się dzięki świadectwom misjonarzy i mówieniu w porę i nie w porę o misjach. Ogromne pole do działania, według ks. Dawida, stanowi katecheza w szkołach, która może być dobrym miejscem otwierania się młodzieży na misje.
Pani Urszula Skotny przedstawiła działalność Wolontariatu Misyjnego Salvator. Z tego wolontariatu na misje wyjechało już 130 osób – w Zambii wolontariusze wychodzili na ulice Lusaki, wypełniając napotkanym dzieciom czas rozmową i zabawą, w Gruzji pracowali z dziećmi niepełnosprawnymi.
Zebraniu towarzyszyła modlitwa. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. Nawiązując do tegorocznych jubileuszy maryjnych, podkreślił moc zawierzenia się Matce Bożej.
Na zakończenie obrad, podczas Apelu Jasnogórskiego, ks. prał. Tomasz Atłas zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej działalność misyjną Kościoła w Polsce.
W drugim dniu spotkania ks. Bogdan Michalski, były dyrektor PDM diec. legnickiej, polecił Bogu animatorów misyjnych w Polsce. Zachęcał, aby pomagali młodym ludziom odpowiedzieć pozytywnie na wezwanie Pana Jezusa „Pójdź za mną”.
Następnie sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych przedstawili program działania na najbliższy rok.
Pani Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zaprezentowała program formacyjny PDMD na rok szkolny 2017/18 pod hasłem „Czas misji”. Zachęciła do włączenia się w tegoroczną akcję Kolędników Misyjnych, podczas której dzieci będą zbierać ofiary na pomoc swoim rówieśnikom w Syrii i Libanie.
Ks. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawił wizję umisyjnienia kleryków w seminariach, a także kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz sióstr zakonnych. Zaprosił na spotkanie, które odbędzie się w dniach 2-3 grudnia na Jasnej Górze. Zachęcał także do zapoznania się z biografią założyciela PUM bł. Pawła Manny.
Ks. Maciej Będziński podziękował za kolportaż w diecezjach materiałów przygotowywanych przez sekretariat krajowy PDRW i PDPA. Zaproponował nową metodę animacji misyjnej poprzez krótkie filmy o działalności misjonarzy. Zrelacjonował też współpracę PDRW ze Stowarzyszeniem Żywy Różaniec. Zareklamował nową propozycję wydawniczą pt. „Wiara#Młodzież#Misje” dla kandydatów do bierzmowania. Poza tym zapoznał uczestników z rozwojem akcji: AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) i Misyjny Bukiet.
Swoją działalność referowali także przedstawiciele agend KEP ds. Misji: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
Następnie zostały przedstawione wnioski z pracy w grupach o sposobach umisyjniania młodzieży. Wśród najważniejszych wymieniono m.in. zachęcanie katechetów do formacji misyjnej i organizowanie dla nich staży misyjnych, aby przyciągnęli młodzież ku misjom swoim żywym doświadczeniem. Podniesiono też temat social mediów, dzięki którym łatwiej jest integrować młodych wokół pomocy misjom. Padła też propozycja stworzenia interaktywnego muzeum misyjnego.
Na koniec ks. Tomasz Atłas zaprosił dyrektorów diecezjalnych do włączenia się w projekt prezentacji różnych form animacji misyjnej rozpowszechnionych w polskich diecezjach. Polacy podzielą się swoimi pomysłami z nowo mianowanymi dyrektorami krajowymi PDM na różnych kontynentach.
„Na to spotkanie przyjechałam z zaprzyjaźnionym ojcem białym. Odkrywam nowy sposób pomocy misjom i chcę wykorzystać swoje hobby – malarstwo – na rzecz misji. Poprzez zainteresowanie misjami odkryłam potrzeby człowieka innych kultur i religii, a może z czasem zaowocuje to wyjazdem na misje” – zwierzyła się uczestniczka spotkania.
W zebraniu wzięło udział ok. 100 osób. Oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM uczestnikami byli promotorki i promotorzy misyjni zakonów żeńskich i męskich oraz animatorzy świeccy.
PDM/jl